Świat
Zapraszamy Was na cykl artykułów dotyczących straży pożarnej na świecie. Pierwszy, otwierający serię wpis dotyczy Straży Pożarnej w Austrii, a dokładnie w Salzburgu. Dzięki nawiązaniu kontaktu z austryjacką strażą pożarną prezentujemy system oraz pracę tamtejszych strażaków.
Siedziba straży pożarnej w Salzburgu nazywana jest: „stowarzyszeniem Straży Pożarnej prowincji Salzburg”. W mieście funkcjonuje 119 jednostek ochotniczej straży pożarnej oraz tylko jedna jednostka zawodowej straży pożarnej.
Aby zostać strażakiem w ochotniczej straży pożarnej, należy: stać się członkiem straży w swojej wsi/miejscowości, odbyć rozmowę kwalifikacyjną z dowódcą danej jednostki oraz udać się do lekarza, by stwierdził, czy kwalifikujesz się do pracy jako strażak.
Jeżeli chodzi o dostanie się do Państwowej straży pożarnej, wszystko zależy od stanowiska, na jakie kandydat aplikuje. Pełniona funkcja zależy także od stopnia edukacji, na którym znajduje się aplikant. Kiedy zostanie on zakwalifikowany, odbywa służbę przygotowawczą z licznymi szkoleniami.
Członkowie ochotniczej straży muszą być przygotowani do pracy 24 godziny 365 dni w roku podobnie jak w Polsce. Natomiast zawodowi strażacy mają standardowe godziny pracy. Ponadto muszą również przestrzegać austriackiego prawa.
W Salzburgu istnieje 6 dystryktów (powiatów): (Stadt Salzburg, Flachgau, Pongau, Tennengau, Pinzgau, Lungau), a każdy z powiatów z kolei posiada od dwóch do czterech sektorów. Co więcej dystrykty i sektory mają również swoich dowódców. Z kolei Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w Salzburgu jest Leopold Winter.
W Salzburgu istnieje 6 obszarów działań ratowniczych.
- Odkażanie – usuwanie substancji toksycznych
- Moduł pomp wysokiej wydajności
- Moduł zwalczania pożarów lasów
- HUSAR – moduł grupy poszukiwawczo-ratowniczej przeznaczonej do działań na terenach miejskich
- Pomoc ofiarom klęsk żywiołowych – jednostka z około 40 mężczyznami/kobietami ze straży pożarnej w Salzburgu, która pomaga w katastrofach międzynarodowych
- Jednostka ratunkowa STORM – moduł Stowarzyszenia Straży Pożarnej prowincji Slazburg.
Strój strażaka składa się z podstawowych elementów takich jak: hełm, rękawice, buty, spodnie i kurtka. W Salzburgu używany jest kolor RAL 1002!
Kolor RAL 1002!
Sprzet ochrony dróg oddechowych
Odzież chroniąca przed czynnikami chemicznymi
Wozy strażackie:
- LFWA 1000 – wóz strażacki z pompą wodną,
- RLFA 2000 – wóz strażacki 2000,
- RLFA 3000 – wóz strażacki 3000,
- TLFA 2000 – wóz strażacki 2000,
- TLFA 3000 – wóz strażacki 3000,
- TLFA 4000 – pojazd gaśniczy 4000,
- KDOF i KDOFA – samochód dowodzenia,
- MTF i MTFA – pojazd transportowy załogi
- VF / VFA – pojazd dostawczy
- SRFA – ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy
- DLA (K) i DLA (K) A – wóz strażacki – drabina
- TB i TBA – teleskopowa platforma masztowa
Pojazdy specjalne:
- VRF i VRFA wóz strażacki przystosowany do operacji technicznych,
- KDTF i KDTFA lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy
Najczęściej strażacy w Salzburgu wyjeżdżają do (TEE) (patrz zdjęcie poniżej), które obejmują wyjazdy do akcji ratunkowych związanych pożarami, alarmami pogodowymi oraz wypadkami! Spójrz na grafikę. Dane z lutego 2019 r.
W 2018 r. w Salzburgu było aż 10.500 zgłoszeń, z czego aż 5 400 połączeń wymagało akcji ratunkowych.
Info/foto dzięki uprzejmości Strazy Pożarnej w Salzburgu: www.lfv-sbg.at/