Turów
Dział Ochrony Przeciwpożarowej (TZR) przy PGE GiEK Oddział Kopalni Węgla Brunatnego Turów w Bogatyni istnieje od 72 lat. Strażacy mają do dyspozycji unikatowy w skali kraju ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Mercedes Benz Zetros. Mieliśmy okazję zobaczyć, jak radzi sobie w terenie.
Dział TZR usytułowany jest w służbie Zawiadowcy Ruchu Kopalni, w pionie Dyrektora Technicznego. W rozumieniu ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest inną jednostką ratowniczą i stanowi podmiot współpracujący z Krajowym Systemem Ratowniczo-Gaśniczym na poziomie powiatu. Jednostka jest rzadko oddelegowywana do wspólnych działań z zastępami PSP, jednak w razie potrzeby może służyć pomocą przy dużych akcjach gaśniczych, czy zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych.
Na przełomie lat zmieniała się nazwa komórki organizacyjnej – począwszy od Zakładowej Zawodowej Straży Pożarnej, przez Dział Ratownictwa. Aktualna nazwa obowiązuje od 2011 roku.
Organizację i zasady funkcjonowania działu TZR zostały określone w Regulaminie Ochrony Przeciwpożarowej dla Zakładu Górniczego Oddziału KWB Turów. Do podstawowych obowiązków działu TZR należą:
- organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczych podczas walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami,
- sprawowanie nadzoru i kontroli stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego obiektów i maszyn górniczych, zgodnie z harmonogramem kontroli zatwierdzonym przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego,
- ustalanie podstawowych kierunków i metod profilaktyki przeciwpożarowej oraz nadzór nad ich realizacją,
- zapewnienie obsady Punktu Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Zakładzie Górniczym i udzielanie pomocy w nagłych przypadkach.
Stan osobowy jednostki, łącznie z pracownikami dozoru liczy 55 osób. 51 osób pracuje w systemie czterozmianowym (24 godziny służby, 72 godziny wolnego) i 4 osoby w systemie jednozmianowym.
Corocznie zastępy ratownicze TZR interweniują w 350 – 400 zdarzeniach. 78 proc. interwencji w ubiegłym roku dotyczyło zabezpieczenia prowadzonych prac spawalniczych na układzie KTZ (koparka, taśmociąg, zwałowarka). Z uwagi na możliwości tworzenia się w niesprzyjających warunkach, niebezpiecznych stężeń pyłu węglowego i występującego stosunkowo dużego obciążenia ogniowego na wymienionych maszynach (taśma, węgiel, przewody elektryczne) do zabezpieczenia tych prac przywiązuje się szczególną wagę. Pożary to kilkuprocentowy udział w prowadzonej statystyce i najczęściej występują na przedpolu kopalni, gdzie jest sucha trawa.
Ze względu na specyfikę działania i wyjątkowo trudny teren kopali odkrywkowej w służbie TZR mogą się sprawdzić tylko pojazdy terenowe o solidnej konstrukcji. Strażacy mają do dyspozycji cztery wozy w tym dwa terenowe samochody gaśnicze na podwoziu Stara 1466 oraz unikatowy w skali kraju ciężki samochód gaśniczy na podwoziu Mercedesa Benz Zetros. Oba z napędem 6×6.
Samochód Star 1466 jest średnim samochodem gaśniczym i stanowi tzw. pierwszy wyjazd. Jego obsada jest sześcioosobowa. Star poza sprzętem gaśniczym posiada również m.in.:
- zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro
- aparaty ochrony dróg oddechowych
- komplet pilarek spalinowych
- deskę ortopedyczną.
GBA 2/21 Star 1466 / Stolarczyk
- Typ: GBA 2/21
- Podwozie: Star M90 (1466)
- Zabudowa: PUH Stolarczyk
- Zbiornik wody: 2 000 litrów
- Zbiornik środka pianotwórczego: 250 litrów
- Autopompa: EURO A20/10
- Kabina: 6 osób w układzie 1+1+4
- Napęd: 6×6
Drugi pojazd – Mercedes Benz Zetros, to ciężki samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym o pojemności 8 tys. litrów. Jest on nieodzowny w prowadzeniu działań na niższych poziomach odkrywki.
Oba pojazdy zostały zbudowane przez firmę Stolarczyk w Kielcach.
GCBA 8/65 Mercedes Benz Zetros 2733A/Stolarczyk – ZSP KWB Turów
- Typ: GCBA 8/65
- Podwozie: Mercedes Benz Zetros 2733A
- Zabudowa: PUH Stolarczyk
- Zbiornik wody: 8 000 litrów
- Zbiornik środka pianotwórczego: 800 litrów
- Autopompa: A32/8
- Kabina: 3 osoby w układzie 1+1+1
- Napęd: 6×6
Oprócz samochodów gaśniczych jednostka dysponuje dwoma pojazdami na podwoziu Land Rover Defender. Pierwszy z nich to samochód ratownictwa medycznego wyposażony mi.n. w:
- nosze
- deskę ortopedyczną
- torbę PSP R1
- krzesełko kardiologiczne
- instalację tlenową
W razie potrzeby poszkodowany może zostać przetransportowany bezpośrednio do szpitala lub po wywiezieniu z trudno dostępnego ternu kopali, może zostać przekazany zespołowi ZRM.
Drugi Land Rover pełni rolę samochodu operacyjnego.