Kraj
Poniżej prezentujemy uściślenia do „Regulaminu zawodów sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych OSP1/2011 z dnia 10.02.2011 r.”
Przedstawione uściślenia zostały opracowane i przyjęte z myślą o krajowych zawodach sportowo-pożarniczych, które odbędą się w tym roku w celu ułatwienia procesu przygotowań wszystkim drużynom, które zakwalifikowały się do udziału w tych zawodach oraz sędziom, którzy do sędziowania tych zawodów zostaną zaproszeni.
Aby zapewnić jednolite zasady interpretacji zapisów regulaminu w skali kraju Zarząd Krajowego Kolegium Sędziów Zawodów Strażackich ZOSP RP rekomenduje stosowanie tych uściśleń w zawodach organizowanych w myśl zasad regulaminu we wszystkich rodzajach i na wszystkich szczeblach zawodów.
Przyjmuje się następujące uściślenia:
W trakcie oceny wykonania konkurencji należy przyjąć następującą zasadę – ogólną – według której, jeśli regulamin nie precyzuje, jak ma być wykonana czynność, oznacza to, że może być ona wykonana w sposób dowolny. Co więcej, wszelkie odwołania do regulaminów rozwinięć lub zasad wynikających z przepisów bądź regulaminów odrębnych nie mają do celów oceny zawodów przeprowadzanych według niniejszego regulaminu zastosowania.
Wybrane zostały tylko niektóre punkty, cały dokument znajduje się poniżej w linku do pobrania.
2.4. W zawodach może być wykorzystywany typowy sprzęt stosowany w ochronie przeciwpożarowej czy też sportowo-pożarniczy, który jest łatwo dostępny w obrocie handlowym. Jednakże nie są dopuszczane używanie węży o mniejszej średnicy z łącznikami 52. Co więcej, niedopuszczany jest sprzęt własnej produkcji, czy też używania znaczników ani dodatkowego sprzętu, który nie został przewidziany w regulaminie.
2.5.1. Dopuszczane jest stosowanie rękawic i ochraniaczy, ale nie można podwijać rękawów lub nogawek podczas startu.
4.1.2.1. W sytuacji, gdy odbywa się start na kilku torach w tym samym czasie, sprzęt na wszystkich torach musi być identyczny dla wszystkich drużyn z danej grupy, chodzi tutaj o: jednakowe zbiorniki, jednakowe pachołki, jednakowa wysokość podestów itd.
Warunek ten nie musi być spełniony, jeśli na dwóch różnych torach startują różne grupy (np. na jednym tylko grupa A, a na drugim tylko grupa C).
Punkty: 4.1.6. i 4.2.4. Nie jest to błędem, gdy podczas wykonywania zadania zawodnik zgubi część ubioru lub uzbrojenia osobistego.
Chyba że sędzia uzna, że zawodnik zrobił to celowo i pozbył się części ubioru lub uzbrojenia osobistego, aby ułatwić sobie wykonania zadania. W takiej sytuacji zostanie to ocenione jako niezdyscyplinowanie, samowola zawodnika.
5.2. Odwołania dokonuje sędzia główny zawodów po wysłuchaniu opinii kierownika danego toru (a w razie potrzeby również sędziego/sędziów funkcyjnych), na którym startowała odwołująca się drużyna.
Ważne: Jeśli zawody rozgrywane są w układzie dwóch konkurencji (jedna po drugiej) czas 15 minut na odwołanie liczy się od zakończenia ostatniej konkurencji.
8.3.3.2. W zależności od sposobu zorganizowania torów w ćwiczeniu bojowym rolę sędziego startowego oprócz – dawaniem sygnału do startu – na poszczególnych torach mogą pełnić kierownicy torów lub inni sędziowie.
Całość uściślenia do regulaminu:
Uściślenia do Regulaminu zawodów sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych OSP-1/2011
Grafika ilustrowna: strazacki.pl