Rzeszów
Podczas tegorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego doszło do nieporozumień podczas obrad komisji, która ma zadecydować czy projekty do RBO złożone przez rzeszowskie jednostki OSP zostaną dopuszczone do głosowania. Największym zaskoczeniem jest postawa Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który w tym mieście nadzoruje działania jednostek OSP. To właśnie ten wydział, na czele z kierownikiem Piotrem Jaroszem zaopiniował do komisji, aby część wniosków została odrzucona.
Główna przyczyna i podzieleni radni
Nad projektem RBO czuwa regulamin, w którym jednak zapisy w kwestii kwalifikacji projektów nie zostały zmienione względem poprzedniej edycji. Stąd wszyscy zadają sobie pytanie dlaczego i na jakiej podstawie prężnie działające jednostki OSP z miasta Rzeszów miałby zostać odrzucone w głosowaniu RBO w tym roku? Słowem-klucz w dwóch pierwszych kategoriach – jest modernizacja. W przypadku I kategorii infrastruktury ogólnomiejskiej, w przypadku II – osiedlowej. Samo słowo „modernizacja” oznacza poprawę estetycznych lub użytkowych walorów np. obiektu lub drogi.
I tu przytomnie Jolanta Kaźmierczak, radna PO, podczas wtorkowego posiedzenia Komisji ds. RBO zauważyła, że rzeczywiście w tym pojęciu nie mieszczą się zakupy np. sprzętu. – Regulamin jest jasny – stwierdziła Kaźmierczak, dowiedział się portal rzeszow-news.pl.
Radni PiS Mateusz Szpyrka i Grzegorz Koryl uznali z kolei, że skoro już projekty złożono, to w tym roku należy już je dopuścić do głosowania, skoro podobne zadania przechodziły w oparciu o ten sam regulamin w latach ubiegłych, ewentualnie zastanowić się, jak tę kwestię rozwiązać w przyszłym roku, czytamy na portalu rzeszow-news.pl.
Podobnego zdania był także Wiesław Buż, radny Rozwoju Rzeszowa, szef Komisji ds. RBO.
-Jestem za dopuszczeniem do głosowania tych spornych projektów – stwierdził Buż, czytamy dalej na portalu rzeszow-news.pl.
Więcej pytań niż odpowiedzi
To prawda, że jednostki OSP w ubiegłym roku otrzymały milionowe wsparcie, lecz mowa o jednostkach, które prężnie działają i średnio co 3 dni wyjeżdżają do zdarzeń na terenie Rzeszowa. Podczas komisji pojawiły się pytania czy wesprzeć tylko jednostki, które takiego wsparcia jeszcze nie otrzymały, czy odrzucić jednostki, które już były beneficjentami projektu, czy też traktować wszystkich równo.
Czy projekt „Rzeszowski Budżet Obywatelski” to faktycznie projekt, w którym obywatele, mieszkańcy miasta decydują jakie organizacje i projekty chcą wesprzeć, czy decyzje zapadają gdzie indziej?
Niestety, w tej sprawie pojawia się więcej pytań i niż odpowiedzi, lecz do tego tematu na pewno jeszcze wrócimy i będziemy informować.
O tym w jaki sposób jedna z jednostek pozyskała środki RBO i na co one zostały przeznaczone pisaliśmy – tutaj.
AKTUALIZACJA 01.08.2019:
Jest już oficjalna lista projektów dopuszczonych do głosowania RBO. Faktem stało się, że część jednostek OSP terenu Rzeszowa, które prężnie działają na terenie miasta i mają potrzeby sprzętowe, zostały odrzucone.
Zapytaliśmy jednego ze strażaków, z jednostki, która została odrzucona w RBO w jaki sposób ta sytuacja wpłynie na ich gotowość bojową.
– Realizacja zadania o które ubiegła się jednostka OSP Rzeszów-Biała miała na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców Rzeszowa oraz osiedla Biała. Głównym celem było zakupienie nowego samochodu i nowego umundurowania ochrony osobistej. Obecny samochód, który posiadamy jest błędem fabrycznym ze względu na częstą awaryjność, jednym słowem, takie auto nie powinno być w straży. Ubrania specjalne z 2000 roku które homologację straciły 14 lat temu i nie posiadają certyfikatu cnbop, maski od aparatów powietrznych nie mają homologacji. Po zgłoszeniu sytuacji do dyrektora wydziału kryzysowego Pana Piotra Jarosza usłyszeliśmy wielokrotnie że miasto nie ma na to pieniędzy, a ostatnio było przytoczone żebyśmy wystartowali w RBO to sobie sami kupimy – mówi Mateusz Harchut, z OSP Rzeszów-Biała
W I kategorii pojawiły się także projekty od strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Do głosowania nie dopuszczono np. projektu OSP Słocina, OSP Zalesie, czy OSP Biała, które chciały przy pomocy pieniędzy z RBO kupić dla swojej jednostki nowe samochody gaśniczo-ratownicze. Komisja ds. RBO uznała, że te jednostki są już wystarczająco wyposażone, a szczególnie OSP Słocina – czytamy na rzeszow-news.pl
Komisja przyjęła do głosowania jednak podobny projekt od OSP Przybyszówka i OSP Dębina, które również wnioskowały o pieniądze na zakup nowych samochodów i OSP Drabiniaka, która w ten sposób chce znaleźć pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu.
Grafika ilustrowana strazacki.pl
Redakcja