Amazonia
W sobotę 24 sierpnia br. do walki z pożarami lasów w Amazonii skierowano lotnictwo wojskowe i 44 tys. żołnierzy. Natomiast Kraje Europejskie zauważają, że prezydent podjął zdecydowane działania dopiero pod presją opinii międzynarodowej.
W niedzielę 25 sierpnia przywódcy państw grupy G7 zapowiedzieli, że zostanie przygotowana pomoc dla Brazylii w walce z pożarami lasów Amazonii, a także w likwidacji wyrządzonych przez nie szkód – a ten cel miała zostać przeznaczonych ponad 20 mln dolarów.
Jednakże Brazylijskie władze zawiadomiły, iż odrzucą ofertę pomocy finansowej od państw G7 na walkę z pożarami lasów w Amazonii.
Pożary na obszarze Amazonii są w 2019 roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ubiegłym roku. Do tej pory wykryto prawie 80 tys. ognisk pożarów, które szybko się rozprzestrzeniają.
W Boliwii w działaniach bierze także udział Boeing 747 Supertanker – największy samolot gaśniczy świata, który może transportować 70 tys. litrów wody. Zrzut ładunku z wodą może odbywać się nawet przy prędkości wynoszącej 260 km/h.
World’s largest firefighting air tanker battles #Amazon wildfires in #Bolivia pic.twitter.com/2cqUyxZ80F
— RT (@RT_com) 25 sierpnia 2019
Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są czymś “normalnym” o tej porze roku. Jednak w tym roku mogą celowo je powodować tamtejsi farmerzy.
Najnowsze zdjęcie z satelity “Copernicus” zostało wykonane w niedzielę, 25 sierpnia 2019 roku.
Grafika Twitter
Brazil’s Amazon rainforest is on fire pic.twitter.com/UzmN19KRKB
— The Independent (@Independent) 21 sierpnia 2019
Our house is burning. Literally. The Amazon rain forest – the lungs which produces 20% of our planet’s oxygen – is on fire. It is an international crisis. Members of the G7 Summit, let’s discuss this emergency first order in two days! #ActForTheAmazon pic.twitter.com/dogOJj9big
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 22 sierpnia 2019