Wrocław
W miniony weekend GRS OSP Starówka z Wrocławia zorganizowała manewry ratownicze. To coroczna inicjatywa realizowana zawsze pod koniec roku, jednak w tym razem ćwiczenia miały inną formę niż w latach ubiegłych.
Ćwiczenia rozpoczęły się wieczorem w piątek 29.11.2019 roku pozoracją wypadku masowego z udziałem samochodu osobowego i tramwaju. Miejscem ćwiczeń była zajezdnia tramwajowa przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu.
W symulowanym wypadku drogowym poszkodowanych zostało kilkadziesiąt osób w tym kilkoro dzieci. Samochód zapalił się. W celu wykonania dostępu do poszkodowanych znajdujących się w osobówce konieczne było użycie sprzętu hydraulicznego.
Zadania ratowników, którzy na miejsce zdarzenia dojeżdżają alarmowo w kilku rzutach, polegają głównie na przeprowadzeniu sprawnej ewakuacji z rozbitych pojazdów i udzielenie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Scenariusz był bardzo realistyczny, a dzięki pomocy MPK we Wrocławiu, do pozoracji wykorzystano tramwaj, który w październiku bieżącego roku stanął w płomieniach po kolizji z samochodem dostawczym.
W manewrach wzięły udział:
- GRS OSP Starówka
- OSP JRS we Wrocławiu
- OSP Żórawina
- OSP Smolec
- OSP Święta Katarzyna
- OSP Miękinia
- PSP Wrocław – JRG 4
- WOPR
- pogotowie ratunkowe we Wrocławiu
Następnego dnia odbyły się warsztaty zrealizowane na obiektach dawnej cukrowni w Ciechowie pod Środą Śląską. Tematem przewodnim były działania ratownicze realizowane podczas katastrof budowlanych. Szkolenie prowadzili członkowie grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Wałbrzycha, która wchodzi w skład USAR Poland.
Pod okiem specjalistów z elitarnej grupy USAR uczestnicy trenowali wykonywanie dostępu, przy użyciu specjalistycznego sprzętu, do osób poszkodowanych przy użyciu specjalistycznego sprzętu oraz stabilizowanie naruszonych konstrukcji budynków. Doskonalili również umiejętności związane z pracą na gruzowiskach i poszukiwaniem osób zaginionych.
Ekspert przeprowadził również szkolenie dla dowódców zastępów, którzy mogą pełnić funkcję Kierującego Działaniami Ratowniczymi, docierając jako pierwsi na miejsce zdarzenia. Przekazanych zostało wiele cennych, sprawdzonych w praktyce, porad związanych z podejmowanie działań przy katastrofach budowlanych przed przybyciem specjalistycznych grup.
Manewry zostały sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
W sobotnich warsztatach udział wzięli:
- PSP Wałbrzych – SGPR
- PSP Wrocław – JRG 5
- GRS OSP Starówka
- OSP Sobótka
- OSP Żórawina
- PSP Środa Śląska