Raba Wyżna
Ochotnicza Straż Pożarna w Rabie Wyżnej została założona w roku 1908 z inicjatywy administratora majątku w Rabie Wyżnej. Opiekę finansową nad nią objęło Kółko Rolnicze w Rabie Wyżnej.
Początkowo OSP prócz łopat i wiader nie posiadała żadnego sprzętu. Do straży pożarnej przyjmowano mężczyzn powyżej 170 cm wzrostu. Umundurowanie stanowiły: białe spodnie i czerwone kurtki. Pierwszym sprzętem była sikawka jednotłokowa, mało wydajna, tłoczona przez strażaków, umocowana na jednym kółku, a swoim wyglądem przypominała taczki. Z zapisu księgi protokołów prowadzonej przez Kółko Rolnicze wydatkowane zostaje 435 koron 40 halerzy na zakup hełmów, mundurów, toporków, węży, lin, natomiast w protokole z roku 1919 widnieje zapis, iż Kółko Rolnicze kupuje Straży sikawkę ręczną. Sprzęt Strażacki był przechowany na początku u Prezesa straży na dużej Sali która służyła również na zabawy taneczne i wesela. W roku 1935 powiat nowotarski zarejestrował 89 straży pożarnych na 103 wioski, straż zawodową w Zakopanem i Nowym Targu oraz dwie straże kolejowe w Chabówce i Zakopanem. Do pomocy Straży Pożarnej służyły tak zwane warty nocne. Polegały one na tym, że gospodarstwa rolne zobowiązane były prowadzić wartę nocną w obsadzie dwóch osób. Warta była wykonywana przy pomocy tak zwanej kuli, warte miały pełnić osoby którym została kula przekazana. W czasie pożaru sygnał alarmowy dawała również zakupiona do tartaku lokomobilna parowa. W czasie pożaru czynny udział brała nie tylko straż pożarna ale prawie cała wieś.
Starania o własną remizę, finanse zostały zebrane na zabawach tanecznych. Zabetonowano ławy, wymurowano suteryny oraz położono płytę betonową. Na tym prace zakończono gdyż skończyły się zebrane fundusze. Dolną część remizy garaż oraz magazynki zostają ukończone w 1957 roku. Strażacy zostają przeniesieni do Urzędu Gminy mieli do dyspozycji parę pomieszczeń z biegiem lat strażacy zostali spychani do suteren. Remizę ukończono w latach 1965-66. W roku 1986 OSP czyni starania o zakup parceli pod budowę nowej remizy. Kupiono bloczki betonowe, pocięto 11 kubików drewna na deski. W 1991 roku powstaje nowa koncepcja budowy remizy, po pewnym czasie z powodu techniczno-proceduralnych koncepcja budowy upada. W roku 2002 wójt Gminy Raba Wyżna Edward Siarka zabiera się za wykończenie remizy straszącej swoim wyglądem w sąsiedztwie nowo wybudowanego Gimnazjum. Efekt starań jest zaskakujący dzięki pomocy Wójta, Rady gminy a w szczególności Państwa Paulette i Paula Kardos z USA oraz wsparciu naszego Rodaka Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza. W 2003 roku z okazji 95-lecia OSP budynek – byłego Domu Kultury zostaje poświęcony i zostaje oddany w użytkowanie OSP Raba Wyżna i mieszkańców Raby Wyżnej. OSP Raba Wyżna w 2003 roku została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
W 1978 roku został ufundowany przez Polonie z USA (klub Raba Wyżna) sztandar dla OSP Raba Wyżna. Kolejny sztandar dla OSP Raba Wyżna zostaje ufundowany przez mieszkańców oraz poświęcony i nadany w 2003 roku z okazji jubileuszu 93-lecia. Ochotnicza Straż Pożarna przy pomocy kółka rolniczego i społeczeństwa Raby Wyżnej, organizuje zespół orkiestry dętej która do dnia dzisiejszego upiększa różne uroczystości.
Sikawka jednotłokowa mało wydajna tłoczona przez dwóch strażaków. W roku 1939 na wyposażeniu była pompa dwutłokowa tłoczona przez czterech mężczyzn. W latach 50-tych zakupiono motopompę PO3. W roku 1967 zakupiono dla Straży Pożarnej nową motopompę. Zorganizowano nową drużynę bojową. W 1967 roku straż ze swoich środków kupuje wycofany z wojska amerykański samochód terenowy Dodge, który niestety nie zdaje egzaminu. W 1973 roku z Komendy Powiatowej w Nowym Targu, ku wielkiej radości strażaków , OSP w Rabie Wyżnej otrzymuje auto strażackie samochód Żuk ZGM, który służy do 1996 r. W 1996 roku straż wzbogaca się o Stara 244 Wóz z napędem 4×4 o mocy 150 koni mechanicznych wyposażony był w zbiornik 2500 litrów, autopompę o wydajności 2400 l/min, posiadał linię szybkiego natarcia. W roku 2008 straż wzbogaciła się o nowoczesne auto bojowe oraz techniczne GBARt Mercedes 1326, Wóz z napędem 4×4 o mocy 260 koni mechanicznych wyposażony w zbiornik 2500 litrów, autopompę o wydajności 2400 l/min. Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego w 2006 r. Regularnie nowi członkowie przechodzą również jednoetapowe szkolenie organizowane przez Komendę Powiatową PSP w Nowym Targu. W dniu dzisiejszym jednostka posiada druhów którzy są wyszkoleni z różnych dziedzin jeśli chodzi o Straż Pożarną. Jednostka posiada pełen zestaw Ratownictwa Medycznego. Na wyposażeniu Mercedesa GBA znajdują się zestawy nadciśnieniowych aparatów MSA Auer, oraz zestaw hydrauliczny Holmatro.
Na dzień dzisiejszy jednostka skupia druhów, w tym 37 członków czynnych. W skład Jednostki Operacyjno-Technicznej wchodzą strażacy z przeszkoleniem z zakresu ochrony dróg oddechowych, ratownictwa technicznego, dowódcy sekcji OSP, ratownictwa KPP, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 20 osoby (10 dziewcząt, 10 chłopców). Kultywując wieloletnie tradycje, strażacy czynnie uczestniczą w życiu kulturalnym i religijnym lokalnej społeczności, współpracując z miejscową parafią oraz szeregiem organizacji społecznych. Włączają się również w odwiedziny przedszkolaków i szkołę podstawową oraz gimnazjum.
Informacje praz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP Raba Wyżna.