Sułkowice
Ochotnicza Straż Pożarna w Sułkowicach została założona 15 lutego 1924 roku. Na początku straż nie posiadała umundurowania, posiadali tylko czapki. Ówczesny rząd nie dawał żadnych dotacji pieniężnych na ten cel. Pieniądze na zorganizowanie straży zbierane były ze składek ludności oraz innych imprez organizowanych przez straż.
W roku 1925 ze składek społeczeństwa zakupiono pompę ręczną (sikawkę). W roku 1926 zbudowana została remiza do powstania której przyczynił się Chrapkiewicz Jan, ówczesny prezes, dając pod budowę plac i część materiałów.
Pełne umundurowanie dla straży zakupiono w roku 1927-1928. Ochotnicza Straż Pożarna była już dobrze zorganizowaną jednostką, posiadającą pełne umundurowanie, sprzęt p.pożarowy oraz własne pomieszczenie.
W 1932 roku społeczeństwo Sułkowic za ofiarną pracę strażaków ufundowało sztandar. Pierwszym chorążym był Talar Władysław.
W latach 1933-35 ochotnicy strażacy byli aktywnymi członkami budowy Domu Ludowego (Lepianki), który służył społeczeństwu do różnych imprez artystycznych, zebrań oraz zabaw ludowych.
W roku 1939 po wybuchu II wojny światowej nadeszły ciężkie chwile dla organizacji, ponieważ okupant narzucił swego komendanta, który kontrolował pracę ochotników. Życie kulturalne przestało istnieć. Ochotnicy strażacy narażając własne życie starali się pomagać ludności w różnych klęskach i sprawach życiowych. Część strażaków została wywieziona przez okupanta na przymusowe roboty. Pozostali zachowując swą wierność organizacji przechowywali przed okupantem sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej jako symbol polskości. Największy trud w ukryciu sztandaru włożyli Jan Pietraszek i Wicenty Kudłacik.
Członkowie OSP zabezpieczyli przed kradzieżą sprzęt pozostawiony przez okupanta, motopompę M 800 marki DKW oraz pojazd jednoosiowy. W latach 1947-48 ochotnicy strażacy zajęli się pracą profilaktyczną oraz życiem kulturalnym w celu zdobycia funduszy. Strażacy organizowali zabawy oraz przedstawienia pt. „Kubuś podlotkiem” i „Stryj przyjechał”, które prowadził Talar Władysław.
W roku 1953-54 zakupiono nowy wóz konny na resorach pod motopompę i drabiny.
W 1956 roku biorąc pod uwagę teren górzysty i rozległe budownictwo zarząd OSP wystąpił z inicjatywą do mieszkańców Sułkowic Bolęciny do zorganizowania jednostki OSP w Bolęcinie dla której została przekazana ręczna pompa wraz z wężami i podwoziem.
Przy pomocy społeczeństwa ze zbiórek pieniężnych oraz zabaw w 1963 roku zakupiono nowy wóz konny na kołach ogumowanych, oraz przystąpiono do budowy zbiornika wodnego przy pomocy P.Z.U. i Komendy Powiatowej. Zbiornik został wybudowany do celów gaśniczych do którego strażacy włożyli duży wkład pracy społecznej, a obywatel Mieszczak Franciszek odstąpił plac pod budowę zbiornika bezpłatnie.
W 1964 roku zakupiono motopompę M 400 oraz 100 m węża tłoczonego.
6 maja 1966 roku na posiedzeniu zarządu uchwalono zakup samochodu zastępczego marki „Dodge”, który został zakupiony za kwotę 16.200 zł na potrzeby tego został sprzedany wóz konny ogumiony. W tymże roku strażacy ochotnicy włączyli się aktywnie do budowy szkoły. W tym celu zorganizowali zabawę i przekazano 5 000 zł dla Komitetu Budowy.
W okresie czteroletniej budowy był ciężki okres dla organizacji ponieważ nie posiadali żadnej świetlicy. Nie było możliwości zrobienia żadnej imprezy kulturalnej. W miesiącu lipcu druhowie otrzymali z O.R.N. nową motopompę M 800, zorganizowano uroczystość przekazania wraz z zabawą.
Jednostka zostaje wyposażona w nowe ubrania nieprzemakalne do akcji przeciwpowodziowych.
W dniu 24 lutego 1974 roku podjęto uchwałą poczynić starania o zakup typowego sztandaru i przekazania na uroczystości jubileuszu 50 lecia istnienia OSP w Sułkowicach Łęg.
Zgodni z uchwałą z dnia 23 lutego 1974r staraniem Zarządu OSP przy dużej pomocy Naczelnika Gminy Ćwiertni Józefa sztandar został zakupiony za kwotę 17 150zł.
W dniu 21 lipca 1974r odbywa się uroczystość jubileuszowa 50 lecia istnienia jednostki. Uroczystość miała doniosły charakter ponieważ wiązała się z jubileuszem 30 lecia Polski Ludowej.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz państwowych naszego środowiska, oraz jubilaci. W czasie uroczystości został przekazany sztandar 50 lat w służbie Ojczyzny.
Strażacy biorą żywy udział w życiu kulturalnym wioski współpracując z innymi organizacjami. Organizują zabawy, dożynki, festyny, ćwiczenia pokazowe dla ludności.
Rok 1976 sprzyja marzeniom druhów, przyjmują bowiem wóz bojowy z Bystrej – Star 21 – przydzielony im przez Komendę Wojewódzkiej Straży Pożarnej. Stają się silną jednostką bojową, uczestniczą w ważniejszych wydarzeniach sąsiadujących jednostek. Biorą udział w uroczystym oddaniu do użytku Domu Kultury i remizy w Inwałdzie, wozu bojowego w Targanicach Dolnych, remizy i wozu bojowego w Roczynach i sztandaru w Głębowicach.
Organizowane są co roku konkursy o wiedzy przeciwpożarowej pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarkom”. Dzieci zwiedzają remizę, zapoznają się ze sprzętem i ze sposobem alarmowania na wypadek pożaru. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza na zawodach w Brzeźnicy zajmuje I miejsce.
Następuje wymiana samochodu na bardziej nowoczesny, posiadający beczkowóz o poj. 2 000l,co stanowiło szybkie natarcie na źródło ognia, a także 500l środka pianotwórczego posiadające auto-moto-pompę co usprawnia akcje gaśnicze. GBAM na podwoziu Star 25. Samochód będący w posiadaniu druhowie przekazali do Targanic Dolnych.
Na zawodach Miejsko-Gminnych w latach 1983-1985 nasza sekcja Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej zajmowała czołowe lokaty.
Współpraca z zarządem Miejsko-Gminnym układa się bardzo dobrze. Jednostka jest prężna i dość dobrze wyszkolona bojowo. Dba o sprzęt, poświęca czas ćwiczeniom, pracy z młodzieżą, profilaktyce i aktywności kulturalnej. W 1993 r w zawodach rejonowych w Kętach, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza zajęła III miejsce.
Sekcja jednostki brała udział w gaszeniu wielkiego pożaru lasu w Kuźni Raciborskiej. Naczelnik Edward Góra został odznaczony złotym medalem.
W 1995 r na wniosek Zarządu Miejsko-Gminnego w Andrychowie druhowie otrzymali nowoczesny dwu napędowy samochód na podwoziu Star 244, GBA 2,5/16 z JRG PSP w Andrychowie.
Na zawodach rejonowych w Andrychowie MDP zajęła I miejsce.
15 maja 1997r jednostka została przyłączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Wniosek z tego że spełnia wysokie wymagania w wyszkoleniu i w wyposażeniu. Dodać wypada, że w rejonie miasta i gminy Andrychów na 9 jednostek włączono 4. Zainstalowano urządzenie do selektywnego wywoływania jednostki.
Z własnych funduszy i przy wydatnej pomocy sponsorów druhowie zakupili samochód marki Żuk – przerobili go na lekki samochód pożarniczy służący do celów szkoleniowych i przewożenia sprzętów p.poż.
Ze składek społeczeństwa całej wsi zakupiono nowy sztandar z okazji 75-lecia istnienia straży. Obecny sztandar, bardzo sfatygowany ma 67 lat. Uroczystości jubileuszowe wraz z przekazaniem odbyły się 18 lipca 1999 r. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia i miłe słowa pochwały od władz Związku i władz Gminy.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.