Chotyłów
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej powstała w 1928 r. Decyzja o powstaniu podyktowana była potrzebą niesienia pomocy miejscowej ludności, ponieważ w tamtym okresie pożary masowo trawiły gospodarstwa i domy mieszkańców zarówno Chotyłowa jak i okolicznych miejscowości.
Działalność swoją OSP rozpoczęła od niezbędnych szkoleń wszystkich członków. Brak sprzętu gaśniczego i remizy na początku działalności utrudniały wypełnianie misji i podstawowych obowiązków. Jednak już w niedługim czasie, dzięki ofiarności członków jednostki i mieszkańców Chotyłowa, zakupiono pierwsze hełmy i pasy. Nie poprzestano na tym, dalsze starania uwieńczone zostały przydzieleniem przez ówczesne starostwo sikawki ręcznej, natomiast z własnych funduszy zakupiono kilka odcinków węży, bosaki, tłumice, wiadra i beczkowóz 200-stu litrowy. Posiadany sprzęt gaśniczy wymagał odpowiedniego miejsca do przechowywania, dlatego też, wspólnymi siłami, na działce Pana Józefa Laszuka, już w 1930 r. wybudowano drewnianą remizę. Od tej pory siedziba OSP Chotyłów mieściła się przy ulicy Piszczackiej.
W tym samym roku jednostka otrzymała od Wojewody Lubelskiego sztandar z napisem „Tysięczna Straż Pożarna Województwa Lubelskiego w Chotyłowie 20-września-1930 „
W czasie II wojny światowej ów sztandar przechowywany był przez już nieżyjącego strażaka Kazimierza Suleja. Częściowo zniszczony, został w 1990 roku odnowiony przez panią Wandę Jarosiewicz z Piszczaca.
W tamtym okresie działalność i praca OSP prowadzona była w bardzo trudnych warunkach.
Z racji położenia wsi Chotyłów przy magistrali kolejowej Warszawa – Brześć , częste kursy napędzanych parowo pociągów , iskrzenie kół powodowały pożary zabudowań i lasów. Przysparzało to strażakom ochotnikom ogromu pracy.
Okres powojenny zaznaczył się niebagatelnym ożywieniem działalności. Przybywało nowych członków, organizowano zbiórki, przeprowadzano szkolenia. W roku 1956 kierownik cegielni Ś.P. Jan Sulej, przekazał bezpłatnie motopompę M-400 oraz kilka odcinków węży. Sprzętu gaśniczego ciągle przybywało, w wyniku czego, skromna drewniana remiza stawała się zbyt mała, idąc za ciosem rozwoju w roku 1959 działacze OSP podjęli uchwałę budowy nowej remizo-świetlicy przy ulicy Zaleskiej.Prace rozpoczęto od zgromadzenia niezbędnych materiałów budowlanych. Do realizacji budowy zaangażowała się znaczna ilość mieszkańców Chotyłowa, na tym ich udział się jednak nie zakończył – przeprowadzili także zbiórkę pieniędzy, zakupiono drewno na dach. Cały budynek murowany o wymiarach 30 x10 wykonany został w około 80 % czynem społecznym. Pozostałą część stanowiła pomoc finansowa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a także z budżetu Gminy Piszczac. Zwieńczeniem prac było oddanie, w 1963 roku, budynku do użytku.
Wielu strażaków a warto dodać, iż jednostka liczyła 63 osoby zostało odznaczonych medalami za Zasługi dla Pożarnictwa.
W 1965 roku OSP Chotyłów otrzymała z Komendy Powiatowej PSP motopompę M-800 oraz syrenę elektryczną. Wspomnieć należy również, że strażacy, dzięki systematycznemu szkoleniu bojowemu i sportowemu brali udział i odnosili wiele sukcesów w zawodach sportowo-pożarniczych zajmując wielokrotnie czołowe miejsca.
W roku 1979 OSP obchodziła 50-cio lecie swojej działalności. Uroczystość odbyła się z udziałem Władz Komendy Wojewódzkiej PSP, Komendy Powiatowej PSP, Władz Gminnych oraz innych działaczy społecznych. Aby uhonorować wieloletnią działalność, jednostka otrzymała nowy samochód.
pożarniczy marki Żuk, lokalna społeczność w ramach podziękowania ofiarowała drugi sztandar. Nowy samochód znacznie podniósł wartość bojową jednostki.
W latach 1980-1989 przy OSP Chotyłów działały żeńska i męska drużyna młodzieżowa ze Szkoły Podstawowej. Drużyny te brały systematycznie udział w szkoleniach, dzięki czemu wielokrotnie zajmowały czołowe miejsc w zawodach rejonowych.
Następnie w roku 1998 druhowie obchodzili 70-lecia z tej okazji OSP otrzymała nową motopompę M/8, a Nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów, inż. Arkadiusz Krasa przekazał 8 kpl. ubrań koszarowych. Tego też dnia, Sztandar z 1930 roku został odznaczony „Srebrnym Medalem Za Zasługi dla Pożarnictwa”.
Jubileusz 70-lecia istnienia stał się, między innymi, okazją do podsumowania działalności jednostki oraz usystematyzowania planów dalszego rozwoju. W wyniku tego powstał projekt pozyskania większego niż obecnie posiadany, średniego samochodu pożarniczego. Na początku 1999 roku OSP Chotyłów otrzymała bezpłatnie używany samochód Star 200. Z pomocą Władz Gminnych, Zarządu Wojewódzkiego oraz Zarządu Powiatowego OSP RP, znalazły się fundusze na karosaż nowo pozyskanego samochodu. Jednostka miała wzbogacić się o pełnowartościowy średni samochód pożarniczy Star 200. Pozyskanie samochodu znacznie zmotywowało członków OSP do działalności.
Jednak, korzystne okoliczności nie trwały długo. W styczniu 2000 roku, podjęto decyzję o rozebraniu remizo-świetlicy, w miejscu, której w przyszłym czasie powstało Publiczne Gimnazjum w Chotyłowie . W wyniku tych zdarzeń OSP została zakwaterowana w pustym baraku Gminnej Spółdzielni, przy ulicy Piszczackiej. Pomieszczenie to nie było przystosowane do sprawnego działania, a szczególnie do wyjazdów na pożary. Warunki funkcjonowania jednostki stały się ponownie bardzo trudne.
W dniu 02 marca 2000 r. Rada Gminy oraz Wójt Gminy Piszczac oficjalnie przekazali samochód bojowy Star 200 po karosażu do użytku OSP Chotyłów.
W maju 2000 r., ze względu na wygórowany czynsz, na rzecz Gminnej Spółdzielni, z tytułu wynajmu baraków, na posiedzeniu Zarządu OSP Chotyłów postanowiono przenieść, z dniem 01.06.2000 r. sprzęt oraz wozy bojowe, na prywatną posesję do Zalutynia. Tak trudne warunki i sytuacja spędzały sen z powiek Prezesa Antoniego Poleszuka oraz druhów strażaków.
Po długim okresie starań w maju 2001 r. OSP otrzymało plac od Nadleśnictwa Chotyłów, z przeznaczeniem na budowę nowej remizy. Dokładnie w dniu 31 lipca 2001 roku rozpoczęto kopać miejsce pod fundamenty oraz zwozić niezbędne materiały. Należy podkreślić ogromne zaangażowanie druhów strażaków podczas prac budowlanych. Tempo pracy było bardzo szybkie, a roboty wykonywane były od świtu do zmierzchu. Trud i wysiłek został nagrodzony. Już 18 listopada 2001 dokonano uroczystego otwarcia garaży i zaplecza remizy.
Idąc za ciosem rozwoju w funkcjonowaniu jednostki w marcu 2004 rokuudało się zakupić, za kwotę 29 tys. zł samochód Star 266 z kopalni Katowice.
Aktywna praca Zarządu na rzecz pozyskania finansów zaowocowały tym, że w lipcu 2005 roku oddano samochód do zakładu specjalistycznego w celu wykonania nowego nadwozia dla wozu bojowo- specjalistyczno- pożarniczego. Pozyskane środki pozwoliły w października 2005 roku świętować przekazanie wozu bojowego Star 266 do użytku jednostki.
Należy także dodać, że Nadleśnictwo Chotyłów reprezentowane przez Pana inż. Arkadiusza Krasę – Nadleśniczego ufundowało wyposażenie samochodu w postaci piły spalinowej Husqvarna. Powyżej opisane starania nie zostały zmarnowane ponieważ oba wozy bojowe były ciągle wykorzystywane w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Posiadane wyposażenie, spełniające formalne wymogi Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego zaowocowało w drugim półroczu otrzymaniem aktu powołania do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.
Na przełomie ostatnich lat od momentu obchodów jubileuszu 80-lecia jednostka OSP rozwija się i powiększa zasób posiadanego sprzętu. Liczba członków wzrosła, co bezpośrednio przyczyniło się do konieczności rozbudowy zaplecza remizy . Na corocznym walnym zebraniu podjęto decyzję w tej sprawie i przy wsparciu Wójta Gminy Piszczac w 2010 roku rozpoczęto rozbudowę, w którą zaangażowali się druhowie strażacy oraz mieszkańcy Chotyłowa. Powołanie w szeregi jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego i zwiększenie zadań z tego tytułu uświadomiło członkom OSP, że warto byłoby postarać się o zakup nowego samochodu. Na walny zebraniu sprawozdawczym, Zarząd został zobowiązany, także do pracy na rzecz pozyskania ciężkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego.
Postawione na Walnym Zebraniu w 2010 r. zobowiązanie udało się zrealizować w 2012 roku, kiedy to zakupiono, ciężki samochód marki Jelcz od OSP Kobyłka. Oczywiście pozyskany samochód nie posiadał żadnego wyposażenia, dlatego też należało zabezpieczyć na ten cel niezbędne finanse. Część środków jednostka zabezpieczyła we własnym zakresie, ale główny ciężar finansowy poniosła Gmina Piszczac, druhowie pozyskali też na ten cel dotację z KSRG oraz ZOSPRP. Planowana jest kolejna rozbudowa strażnicy. Druhowie chcą dobudować kolejny boks garażowy, w którym miejsce schronienia znalazłby SLKw Lublin, a także łódź motorowa.
Strażacy posiadają ukończone rozmaite kursy, organizowane przez KM PSP Biała Podlaska, a także kursy i szkolenia kończone prywatnie m.in Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, Kurs Ratownictwa Technicznego, Kursy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Czynnymi druhami są również osoby z dyplomami Ratownika Medycznego, Ratownika WOPR, Stermotorzysty, a także kilku strażaków Państwowej Straży Pożarnej, którzy pracują w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych w Białej Podlaskiej i Małaszewiczach.
Strażacy uczestniczą w akcjach na terenie gminy, a także na terenach gmin sąsiednich. Działania druhów polegają na uczestniczeniu w akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu miejscowych zagrożeń, zabezpieczaniu imprez masowych. Strażacy organizują również spotkania dla najmłodszych.
Aktualne wyposażenie:
GCBA 5/24 Jelcz 422/JZS
GBA 2,5/20 Star 266/Bocar
SLKw Lublin II
Łódź motorowa
Zachęcamy również do odwiedzania strony druhów na Facebook’u: www.facebook.com/ospchotylow
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.