Krzeczów
Miejscowość Krzeczów położona w gminie Lubień województwo małopolskie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi nr 7 zwanej Zakopianką. Założenie Straży datuje się na rok 1935 . W styczniu 1936 wstępuje w szeregi OSP 27 członków z których wybrano zarząd. Rok 1937 zakup pierwszej ręcznej sikawki, hełmów oraz pasów. W tym samym roku funkcję Naczelnika obejmuje Łabuz Jan kapral kawalerii, który szkoli strażaków, dzięki czemu podczas ćwiczeń w roku 1938 w Jordanowie OSP dostaje pochwałę od tamtejszego Burmistrza.
1942 r. rozpoczyna się budowa remizy z drzewa przeznaczonego na kontyngent do Niemiec.
19 czerwca 1943 r. wczesny poranek wybucha pożar obok nowo budowanej remizy. Strażacy oraz ludność pędzą co sił do pożaru, gdzie na miejscu już czekają Niemcy i rozpoczynają pacyfikację wsi. Za pomoc partyzantom ginie 21 osób w tym czterech strażaków. Jednym ze strażaków był również Naczelnik, który ukrywał się w lesie od dnia pacyfikacji do 9 sierpnia. Zdradzony został rozstrzelany w swojej kryjówce. Niemcy do obozów koncentracyjnych zabierają 10 osób w tym księdza Bukowskiego i żonę Komendanta Annę Łabuz.
Zaraz po wojnie strażacy kupują pierwszą motopompę M 800. Gromadzą środki na zakup sprzętu i umundurowania , zakładają teatr. Na potrzeby zespołu artystycznego ochotnicy rozbudowują remizę. W roku 1964 założono Drużynę Młodzieżową. Strażacy pomagają przy budowie drogi gminnej od trasy E 7 pod kościół, powstaje zbiornik p.poż na roli Pytlowej oraz Balizakowej. Strażacy w swoim zakresie budują wóz traktorowo konny, biorą udział w zawodach sportowo pożarniczych, zabezpieczają trasę przejazdu Wyścigu Pokoju, wystawiają sztuki teatralne między innymi w Krakowie w Sukiennicach gdzie jedna z pastorałek zostaje nagrana dla Polskiego Radia.
Rok 1974 zostaje podjęta uchwała o budowie nowej remizy, trwają starania o zakup działki i materiałów na budowę. Rok 1979 rusza budowa remizy , która w 1985 r. zostaje oddana do użytku, dzięki determinacji ówczesnego Naczelnika Michała Tomczyka oraz mieszkańców wsi .
Rok później dzięki staraniom Naczelnika druhowie dostają nowy samochód GLM marki Żuk, który zostaje poświęcony wraz z nowym sztandarem. Cały czas jednostka bierze udział w uroczystościach kościelnych oraz państwowych , zawodach , szkoleniach, pielgrzymkach , zdarzeniach do jakich OSP jest powołana.
W roku 2000 druhom udaje się zakupić dzięki dotacji z Urzędu Gminy samochód GBA 2,5/16 marki Magirus. Dziesięć lat później strażacy wymieniają samochód Żuk na VW Transporter.
Przeprowadzają remont remizy: boksy garażowe, sala główna, nowa elewacja, w roku 2012 dobudowują nowy garaż wraz z zapleczem kuchennym. Doposażają jednostkę w niezbędny sprzęt ochrony osobistej, motopompę, węże pożarnicze, oraz inny sprzęt potrzebny do działań ratowniczo – gaśniczych.
Druhowie odnoszą kwalifikacje, czterech członków dzięki miłości do Straży zostało strażakami zawodowymi. Obecnie w szeregach jest 51 członków czynnych, 21 członków młodzieżowych oraz 15 dziewcząt. OSP posiada przeszkolonych członków z zakresu pierwszej pomocy, działań gaśniczych , ratowniczych .
W roku obecnym druhowie zakupili samochód GBA 2,5/20 marki MAN ze sprzętem do ratownictwa drogowego.
Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.