Kraj
Weronika Remisz, lat 23, OSP Wronki – Strażak
Twoja pierwsza akcja.
Pamiętam jakby to było parę dni wcześniej. Moją pierwszą akcją była plama oleju, która ciągła parę kilometrów. Bardzo się stresowałam, że w trakcie działań sobie nie poradzę, lecz koledzy z jednostki od razu mi pokazali jak w trakcie takich działań mam się zachowywać. Z czasem trwania akcji czułam się coraz pewniej.
Twoja najtrudniejsza akcja lub największa akcja.
Uważam, że najtrudniejszą akcją, na jakiej byłam to pierwsza osoba śmiertelna. Gdy dostaliśmy korespondencję, że jest zatrzymanie funkcji życiowych to od razu podzieliliśmy się zadaniami. Gdy dotarliśmy na miejsce zdarzenia przystąpiliśmy do działań. Ja pomagałam przy udzielaniu pierwszej pomocy. Mimo szybko podjętych działań nie udało nam się uratować osoby poszkodowanej.
W jakiej dziedzinie ratownictwa się specjalizujesz?
Staram się na bieżąco uczyć się z wszystkich dziedzin ratownictwa. Jednak uważam, że jednak dobrze się czuję z udzielania pierwszej pomocy.
Dlaczego zostałaś strażakiem?
Moja historia ze strażą zaczęła się w 2013 roku, gdy koleżanka zaciągnęła mnie na spotkanie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Tam nasi opiekunowie uczyli nas jak udzielać pierwszej pomocy, jak używać sprzętu pożarniczego oraz braliśmy udział w rajdach, obozach czy w zawodach sportowo-pożarniczych. Gdy skończyłam 18 rok życia postanowiłam kontynuować swoją historię w naszej jednostce, ponieważ głównym zadaniem straży pożarnej jest niesienie pomocy, a ja właśnie chciałam nieść tą pomoc. Uważam także, że straż jest bardzo ciekawą pracą. Tu nie tylko gasimy pożary, ale także m.in. pomagamy przy wypadkach drogowych czy przy powalonych drzewach.
Czy odczułaś, że inni, Twoi koledzy, koleżanki z podziału mieli obawy kiedy zaczęłaś wyjeżdżać na akcji? Jak Cię traktowali? Czy coś się zmieniło?
Nie odczułam, aby moi koledzy/koleżanki z jednostki mieli jakieś obawy do moich pierwszych wyjazdów. Starali się (w miarę możliwości) wszystko pokazywać jak w trakcie akcji mam się zachowywać i co mam robić.
Jak rodzina, twoi najbliżsi zareagowali na to, że zostałaś strażakiem?
Moja rodzina i najbliżsi bardzo wspierali mnie, abym spełniła swoje marzenie i pomagali dążeniu do osiągnięcia upragnionego celu.
Czy to, że jesteś kobietą, pomaga czy przeszkadza w działaniach?
Kobieta kojarzy nam się głównie z delikatnością i kruchością. Niestety taki tok myślenia przeszkadzał w trakcie działań. Ale ja się ciężkiej pracy nie boję. Nie chciałabym, aby traktowali mnie z taryfą ulgową lub odsuwali od cięższych działań. Najgorsze byłoby, gdyby odsunęli mnie od swego grona lub kompletnie nie zaakceptowali.
Twoje plany na przyszłość związane ze strażą pożarną lub ratownictwem?
Chciałabym nadal nieść pomoc i brać w miarę możliwości czynny udział w życiu naszej jednostki.
Czym się zajmujesz poza działaniem w straży pożarnej?
Pracuję w księgowości, jestem na 3 roku studiów oraz trenuję kręglarstwo klasyczne.
Jaką jesteś osobą?
Uważam, że jestem raczej osobą miłą, staram się nieść pomoc inny, przyjacielska, staram się dążyć do swoich celów/marzeń.