Kraj
Dziś odpowiadamy na kolejne nurtujące was pytanie, czyli kto może kierować działaniami ratowniczymi w OSP.
Przewidzianym poziomem kierowania działaniem interwencyjnym dla strażaków OSP jest poziom interwencyjny realizowany w strefie zagrożenia lub strefie działań ratowniczych.
Do kierowania interwencyjnego zgodnie z § 24. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 3 lipca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego uprawnieni są ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1. członek ochotniczej straży pożarnej;
2. komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3. strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
Kwalifikacje, o których mowa w powyższym akcie prawnym omówione są w USTAWIE z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej w Art. 22. 1. 1a. Uprawnionymi do kierowania działaniem ratowniczym są:
3) na poziomie interwencyjnym – osoby wymienione w pkt 1 i 2, strażacy Państwowej Straży Pożarnej posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowisk podoficerskich, strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu strażak oraz członkowie ochotniczej straży pożarnej, którzy ukończyli szkolenie przygotowujące do dowodzenia lub posiadają kwalifikacje do wykonywania zawodu strażak.
Szkolenie przygotowujące do dowodzenia zostało zawarte w wydanych w 2015 roku nowych ZASADACH ORGANIZACJI OSP. W zasadach tych uwzględnione zostało SZKOLENIE DOWÓDCÓW OSP wymagane do kierowania działaniami ratowniczymi przez członka OSP.
Grafika ilustrowana