Wielkopolska
4 marca 2020 roku w Polsce został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. W walkę z tym wirusem od samego początku zaangażowani byli również strażacy.
Państwowa Straż Pożarna od samego początku pandemii podejmuje szereg działań wspierających walkę z epidemią, polegające między innymi na:
- zwiększeniu możliwości izb przyjęć szpitali poprzez rozstawienie i utrzymywanie w gotowości namiotów przed szpitalami,
- pomocy na granicach państwa w zakresie mierzenia temperatury osobom przekraczającym granice państwa,
- dystrybucji maseczek higienicznych oraz płynów dezynfekcyjnych do placówek oświatowych oraz Kościołów,
- dystrybucji ulotek związanych z Narodowym Programem Szczepień oraz transport osób niesamodzielnych na szczepienia,
- oddelegowaniu ratowników medycznych do szpitali tymczasowych,
- tworzeniu baz tlenowych w celu zabezpieczenia placówek medycznych.
Do dzisiaj wielkopolscy strażacy przy działaniach z COVID-19 interweniowali już 15 tys.
Najczęściej strażacy wyjeżdżali, bo aż 7320 razy do zdarzeń związanych z obsługą infrastruktury przyszpitalnej i postawionych przez strażaków polowych izb przyjęć. Ponad 2000 strażackich interwencji dotyczyło poboru próbek do badania na obecność wirusa. Blisko 1300 (dokładnie 1286) razy strażacy pomagali dostarczać żywność i inne potrzebne sprawunki osobom pozostającym w kwarantannie.
Ponad 900 (dokładnie 946) strażackich interwencji związanych było z przeprowadzaniem dekontaminacji miejsc publicznych, 600 wyjazdów dotyczyło przewozu najpotrzebniejszych materiałów do szpitali.
Strażacy wspierali również działania związane z informowaniem społeczeństwa o zagrożeniach. Tego typu wyjazdów odnotowaliśmy ponad 420.
Od początku funkcjonowania Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 strażacy z regionu w ramach akcji #Szczepimy się zrealizowali 979 transportów, w sumie przewożąc do punktów szczepień 1098 osób.
Straż Pożarna wspiera również szpitale, przechowując butle z tlenem medycznym na potrzeby klinik do wykorzystania w walce z wirusem SARS-CoV-2. W czterech wielkopolskich komendach Państwowej Straży Pożarnej (JRG nr 4 KM PSP w Poznaniu, KM PSP Kalisz i Leszno oraz KP PSP Czarnków). od połowy listopada 2020 roku funkcjonują tzw. „Banki Tlenu” w których magazynowane są butle z tlenem medycznym.
Obecnie na terenie tych jednostek zmagazynowanych jest łącznie 156 butle o pojemności 50 litrów, 128 butli o pojemności 40 litrów oraz 58 butle o pojemności 10 litrów. Są one transportowane przez strażaków do szpitali zgłaszających zapotrzebowanie na tlen medyczny za pośrednictwem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie będą wykorzystywane do ratowania zdrowia i życia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Dzięki całodobowej służbie strażaków Państwowej Straży Pożarnej możliwość zadysponowania tlenu medycznego występuje zawsze, o każdej porze dnia i nocy, a wyjazd następuje w bardzo krótkim czasie.
Dbając o własne bezpieczeństwo strażacy również uczestniczą w programie #SzczepimySię.
Od 25 marca br. W Wielkopolsce do dnia 10 maja br. zaszczepionych ponad 5641 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Szczepienia odbywały się w 6 szpitalach naszego województwa, w tym w dwóch w Poznaniu.
Wielkopolski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Dariusz Marczak składa serdeczne podziękowania zarówno dla strażaków zawodowych jak i ochotników oraz dla wszystkich firm i instytucji za pomoc w walce z COVID-19.
Źródło: KW PSP w Poznaniu
Foto: Archiwum KW PSP w Poznaniu