Kraj
Najwyższa Izba Kontroli kompleksowo skontrolowała funkcjonowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który do tej pory nie był szczegółowo sprawdzany i któremu NIK się do tej pory nie przyglądał. KSRG został sprawdzony także ze względu na doniesienia w mediach o rzekomych problemach funkcjonowania systemu. Według NIK KSRG funkcjonuje pozytywnie, ale są jednak obszary, które należałoby poprawić.
Jednym z obszarów, gdzie Izba zauważyła problemy są jednostki wchodzące w skład KSRG, ale nie podlegające bezpośrednio Komendantowi Głównemu PSP. Tymi jednostkami są OSP, Wojskowe Straże Pożarne oraz Straże Pożarne Zakładowe.
Jak podaje NIK, “komendant główny PSP, choć z mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej jest organizatorem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, nie ma uprawnień organizacyjnych (władczych) wobec jednostek OSP oraz pozostałych jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do KSRG”. „Jednostki te rzetelnie realizują zadania ratowniczo-gaśnicze, wykonując dyspozycje Stanowiska Kierowania KP/KM PSP, uprawnienia Komendanta Głównego PSP wynikają jedynie z deklaracji tych jednostek o gotowości przystąpienia do systemu”. Dlatego zdaniem Izby, funkcjonowanie KSRG należałoby uregulować ustawą co “zwiększyłoby możliwości organizacyjne systemu i pozwoliłoby na jego większe otwarcie na inne podmioty ratownicze i współdziałające, umożliwiając dalszą jego rozbudowę, a przede wszystkim ujednolicenie standardów wyposażenia tych jednostek i wyszkolenia ratowników”.
Również w obszarze organizacji i legislacji NIK stwierdził, że w rozporządzeniu o włączaniu jednostek do KSRG nie określono sposobu wyłączania jednostek. Zdaniem NIK, “wprowadzenie do rozporządzenia o włączaniu jednostek do KSRG przepisów określających wprost podmioty uprawnione, warunki i procedury wyłączania jednostek ochrony przeciwpożarowej z KSRG przyczyniłoby się do zwiększenia transparentności tego procesu oraz spowodowałoby stosowanie jednolitych kryteriów wyłączania jednostek z systemu”.
W kwestii sprzętu będącego na wyposażeniu jednostek KSRG też nie jest idealnie. NIK zwraca uwagę, że dla wielu OSP, sprzęt jest sporym problemem ze względu na wiek. Najwięcej zastrzeżeń w tym temacie dotyczyło pojazdów ratowniczo-gaśniczych oraz specjalnych, gdzie utrzymanie wiekowych pojazdów w stałej sprawności wymaga dużych nakładów finansowych ze strony gmin.