WIEDZA
Dziś w ramach naszych artykułów dotyczących wiedzy, przybliżamy wam materiał dotyczący utonięcia i związanych z nim aspektów, ponieważ okres letni przyniósł bardzo dużą liczbę osób, które straciły życie podczas kąpieli w akwenach.
DFINICJA
Utonięcie jest rodzajem gwałtownego uduszenia i polega na zatkaniu dróg oddechowych płynem; zwykle wodą. W przypadku utonięcia czynnikiem, który uniemożliwia wymianę gazową tj. przenikanie tlenu do krwi jest rodzaj substancji płynnej określanej w medycynie sądowej jako płyn topielny. Śmierć z utonięcia w każdym przypadku ma charakter gwałtowny.
INNE POJĘCIA
Prawdopodobnie gdzieś słyszeliście inne pojęcia związane z utonięciem, takie jak „Suche utonięcie” (Dry drowning) oraz „Wtórne utonięcie” (Secondary drowning). Te pojęcia nie są żadnym aktualnymi określeniami medycznymi, ale pojawiają się w opracowaniach w celu uszczegółowienia mechanizmu utonięcia i jego komplikacji.
Suche utonięcie – w wyniku mechanizmu tonięcia woda dostaje się do dróg oddechowych w tym do krtani co powoduje dalej skurcz głośni. Taka reakcja prowadzi do ochrony przed dostaniem się wody do płuc ale jednocześnie prowadzi do niedotlenienia.
Wtórne utonięcie – występuje wtedy gdy woda słona dostaje się do płuc. Woda słona w przeciwieństwie do wody słodkiej nie zostaje wchłonięta przez pęcherzyki płucne, powodując przenikanie składników krwi do nich i tym samym ich „zalewanie”. Fachowo mówiąc dochodzi do obrzęku płuc. Tak więc wtórne utonięcie jest niczym innym jak obrzękiem płuc spowodowanym zaleganiem wody słonej w drogach oddechowych. Większość materiałów mówi o tym, że obrzęk rozwija się w czasie od 24 godzin do nawet 72 godzin po zdarzeniu.
POSTĘPOWANIE w KPP
Sekwencje udzielenie pomocy medycznej w przypadku utonięcia w ramach KPP opisuje procedura nr 16. W tym mechanizmie ważne jest aby rozpocząć RKO od 5 oddechów ratowniczych. Również gdy na wyposażeniu zestawu medycznego jest AED (Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) należy wdrożyć go podczas sekwencji ratunkowej.