Kraj
Pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących kwestii sprawowania funkcji komendanta gminnego Związku w nowo powoływanych Zarządach Oddziałów Gminnych ZOSP RP.
Zgodnie z przepisami wewnętrznymi Związku – § 63 ust. 1 zd. 2 statutu – Komendant gminny Związku jest dowódcą jednostek operacyjno-technicznych OSP na terenie gminy i koordynuje przygotowanie tych jednostek do działań ratowniczych oraz „Wytycznymi komendanta gminnego ZOSP RP”.
Komendant nie może mieć więcej niż 65 lat (wniosek z art. 19 ust. 1b ustawy o ochronie przeciwpożarowej). Dlatego z chwilą ukończenia 65 lat powinien zostać odwołany (złożyć rezygnację) z funkcji komendanta gminnego i na jego miejsce powinna zostać powołana osoba młodsza.
Górna granica wieku nie była w Wytycznych wpisana specialnie, ponieważ w dacie uchwalania tego dokumentu górna granica udziału w działaniach ratowniczych była określona na 60 lat. Środowisko strażackie starało się podnieść tę granicę, co się udało od 24 kwietnia 2010 r. Niewpisywanie górnej granicy wieku powoduje, że nie trzeba zmieniać Wytycznych w zależności od nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
Grafika ilustrowana