Technika
Hełm strażacki to najbardziej rozpoznawalny element wyposażenia strażackiego. Jego główną funkcją jest ochrona głowy strażaka przed urazami mechanicznymi, wysoką temperaturą, płomieniem oraz substancjami ciekłymi. Nie tylko powinien chronić głowę, ale również zapewniać komfort noszenia.
Hełm strażacki stanowi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 września 2021 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej, podstawowy środek ochrony indywidualnej. Również zgodnie z zawartym w tym rozporządzeniu opisem ogólnym wzorów środków ochrony indywidualnej pkt. 6. Hełm strażacki (dla PSP) ma kolor czerwony. Skorupa jest gładka, bez ostrych załamań, a jej boczna krawędź schodzi w kierunku uszu. Hełm wyposażony jest w osłonę karku i twarzy.
Aby móc użytkować hełm strażacki w PSP, OSP lub innych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, musi on posiadać świadectwo dopuszczenia wydane przez CNBOP.
Podstawowe elementy hełmu
a) skorupa – odpowiedzialna za ochronę mechaniczną i cieplną. Aby zapewnić odpowiedni komfort noszenia oraz ochronę, najczęściej wykonana jest z duroplastów lub termoplastów. Wykonanie z tych materiałów pozwala także na uzyskanie nowoczesnych kształtów.
b) więźba – czyli wewnętrzny “stelaż” na którym osadzona jest głowa strażaka. Jej zadaniem jest amortyzacja uderzeń i rozłożenie siły w taki sposób, aby nie doszło, w szczególności, do urazu kręgosłupa oraz wstrząśnienia mózgu. Więźby posiadają różne rodzaje regulacji obwodu głowy.
c) wizjer/przyłbica – jest to element odpowiedzialny za ochronę całej twarzy przed urazami mechanicznymi, ciepłem, ale także przed odpryskami i cieczami. Obecnie element ten jest chowany pod skorupę co chroni go, gdy nie jest używany przy działaniach związanych z uszkodzeniami mechanicznymi i ciepłem. Dodatkowo zmniejsza powierzchnię hełmu.
d) ochrona “karku” – zapewnia ochronę dla karku lub też w zależności od zastosowanej wersji ochronę dla całej szyi. Chroni przed płomieniem, ciepłem oraz ciekłymi materiałami. Może być wykonana ze skóry, materiałów aramidowych, PBI, aluminizowanych lub z wełny.
Na co zwrócić uwagę?
Mimo iż wszystkie dostępne na rynku polskim hełmy strażackie posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP, co gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa, to warto zwrócić uwagę na kilka istotnych cech, które w szczególności pozwolą na komfort noszenia, łatwość użytkowania oraz konserwację.
Pierwszą rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę to masa hełmu. Powinien być on lekki i wygodny na długie noszenie podczas działań. Jego masa powinna mieć około 1100-1200 gramów. Druga rzecz to możliwość łatwego i szybkiego regulowania obwodu więźby. Najczęściej stosowanym systemem do szybkiej regulacji są różnego rodzaju pokrętła, umieszczone na zewnątrz skorupy. Natomiast trzecią istotną rzeczą jest łatwość konserwacji, szczególnie pod kątem zabrudzeń i związków rakotwórczych. Żeby hełm ułatwiał łatwą konserwację i czyszczenie, jego więźba powinna posiadać mało elementów, być łatwa do wypięcia bez użycia narzędzi oraz umożliwiać pranie.