Artykuł
Pożary oraz miejscowe zagrożenia, mimo różnorodności postępowania, mają tez jedną wspólną cechę, czyli wymagają stosowania podręcznego sprzętu burzącego, który jest jednym z podstawowych typów sprzętu stosowanego przez strażaków.
Podręczny sprzęt burzący jest sprzętem służącym głównie do przecinania, rozcinania, obalania i zrywania. Przydaje się również przy wszelkiego rodzaju pracach burzących.
Z jego pomocą możemy chociażby odcinać i zrywać uszkodzone elementy konstrukcji budowlanych, wykonywać dostęp w celu uwidocznienia ukrytych ognisk pożaru, wykonać dostęp siłowy do pomieszczeń, rozrywać blachy poszycia pojazdów, zrywać z zachowaniem bezpiecznej odległości małe elementy sufitów lub też rozrzucać materiały takie jak słoma w celu ich dogaszenia.
Sprzęt ten wyróżnia prosta konstrukcja oraz fakt, że jego użycie wymaga jedynie użyciu siły ludzkich rąk.
Do podręcznego sprzętu burzącego zaliczamy m.in.:
-bosaki (podręczne, ciężkie, lekkie, strzechowe, sufitowe)
-topory strażackie (lekkie, ciężkie)
-łomy
-halligany
-siekierołomy
-kilofy
-kotwice
-podnośniki zębatkowe
-wyciągarki linowe
-wyciągarki łańcuchowe
a) bosaki
– bosak podręczny; który w całości odkuty jest ze stali. Bosak strażacki z jednej strony zakończony grotem i hakiem, a z drugiej stopką służącą jako uchwyt lub narzędzie do wyciągania gwoździ. Jego długość wynosi 1,3 m, a masa około 5 kg. Najczęściej wykorzystywany do odrywania desek, wybijania okien.
– bosak ciężki; składa się z pięciometrowego drzewca na którym osadzony jest hak z grotem. Przy stalowej tulei osadzonej na drzewcu zamocowane jest kółko, do którego można przytwierdzić linę. Lina umożliwia prowadzenie prac burzących przez kilku strażaków. Obsługiwany jest przez co najmniej 2 osoby. Długość całkowita – ok. 5m, a masa ok 12 kg.
– bosak lekki; podobnie jak bosak ciężki posiada drzewiec na którym osadzony jest hak z metalowym grotem. Bosak strażcki obsługiwany jest przez jednego strażaka. Długość drzewca to 4 m. Najczęściej wykorzystywany jest do zrywania nadpalonych elementów konstrukcji, do wyciągania drobnych elementów ze strefy pożaru oraz prowadzenia lżejszych czynności burzących. Całkowita masa – wynosi ok. 6 kg.
– bosak strzechowy; składa się z stalowego trójzębnego haku osadzonego na pięciometrowym drzewcu. Obsługiwany jest przez co najmniej 2 osoby. Bosak służy do rozciągania strzech, stogów siana i słomy, oraz stert materiałów włókienniczych. Całkowita masa bosaka wynosi około 8 kg.
– bosak sufitowy; wykonany jest w postaci dwóch przeciwległych haków o dużym promieniu łuków osadzonych na drzewcu. Długość to ok. 2,5 m. Służy do prac wewnątrz budynku, np. do zrywania podsufitki, boazerii, zrywania odsadzonych od ściany przez wodę i temperaturą tynków.
b) topory
– lekkie, które można spotkać przy pasach strażackich lub jako samodzielne wyposażenie. Topór lekki stosowany przy pasach strażackich składa się z głowicy i rękojeści. Służy on do drobnych prac burzących, wyrywania kłódek, wycinanie otworów w cienkich drzwiach, zrywania łańcuchów, wybijania szyb w oknach. Masa 2,5 kg.
– ciężkie, które służą m.in. do wyrąbywania belek konstrukcji drewnianych, wyważania drzwi, wycinania otworów w pokryciach dachowych. Najbardziej popularny topór ciężki, składa się z drewnianego trzonka, metalowej głowni i dzioba. Więcej o toporach ciężkich przeczytasz TUTAJ.
c) łomy
Służące do podważania i zdejmowania drzwi z zawiasów, urywania łańcuchów, wyginania krat, wybijania otworów w dachach, ścianach, drzwiach. Przecięcie w spłaszczonym końcu służy do wyrywania gwoździ. Wykonane najczęściej z jednolitych stalowych prętów.
– halligany; wielozadaniowe narzędzia wykonane najczęściej z jednolitych stalowych prętów. Jego częściami roboczymi są z jednej strony pazur lub widelec, natomiast z drugiej strony łopatka w formie klina lub topora ze szpicem w kształcie lekko zakrzywionego stożka. Więcej o Halliganie przeczytasz TUTAJ.
e) inopur, inaczej siekierołom coraz rzadziej spotykany w straży pożarnej, stosowany do otwierania drzwi mieszkań, samochodów, przecinania i odginania blachy. Łączy w sobie cechy topora lekkiego oraz łoma.