Kraj
Ze względu na bardzo dużą ilość zapytań do fundacji Orlen od wielu jednostek straży pożarnej, Fundacja Orlen przeprowadziła w dniu dzisiejszym webinar, w którym odpowiedziała na kilka różnych pytań nurtujących strażaków.
Program Orlen dla strażaków to inicjatywa, w której można otrzymać darowiznę na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego. O darowiznę mogą ubiegać się jednostki OSP w KSRG i poza KSRG oraz jednostki PSP. Najważniejsze, aby jednostka OSP posiadała NIP.
Nie ma konkretnego sprzętu, na jaki może wnioskować jednostka straży pożarnej. Ważne jest dobre opisanie formularza. Przykładem są m.in. formularze gdzie wnioskowano wraz z bardzo dobrym uzasadnieniem na zakup łodzi ratowniczej, drona do poszukiwań oraz kamery termowizyjnej.
Jednostki straży pożarnej mogą kilkakrotnie składać formularze jednak otrzymanie darowizny jest możliwe tylko przez jednostki biorące udział w jednym z programów dotyczących darowizn Orlenu.
Aby mieć szansę na darowiznę należy zapoznać się z regulaminem na stronie www fundacji, dalej zalogować się do panelu i wybrać Orlen dla strażaków. Kolejna czynność to odpowiedzenie na pytania. Należy odpowiedzieć precyzyjnie na pytania.
Pracownicy fundacji służą wsparciem formalnym i merytorycznym jednak nie wypełnią za nas formularza i nie odpowiedzą na pytania zawarte w formularzu.
Cel zrównoważonego rozwoju programu – najczęściej zaznaczano w formularzu cel nr 3, czyli dobre zdrowie i jakość życia.
Zasięg działania projektu to ilość beneficjantów, których bezpieczeństwo się zwiększy gdy otrzymamy darowiznę. Należy uwzględnić członków straży i mieszkańców, których bezpieczeństwo się zwiększy jeżeli jednostka otrzyma darowiznę.
Pytania zadawali też internauci:
- Co gdyby sprzęt zdrożał po otrzymaniu darowizny? Jednostka może wtedy zaproponować wkład własny lub możliwa jest zmiana budżetowa po rozmowie z fundacją Orlen
- Jeżeli we wniosku wystąpią błędy, czy można je poprawić. Fundacja umożliwia poprawę, ale fundacja zachęca do czujności i dopracowania za pierwszym razem formularza
- Czy wymaga się wkład własny do programu? Nie potrzeba, ale fundacja przypatruje się takim wnioskom, bo widać zaangażowanie jednostki. Fundacja nie analizuje źródła wkładu własnego.
- Do jakiej kategorii należy przypisać zakup kamery termowizyjnej dla drona? Ważne jest uszczegółowienie potrzeb, jakie wynikają z tego zakupu.
- Jaka jest maksymalna kwota o, którą można wnioskować? Nie ma kwoty maksymalnej. Jednak program zakłada 2 mln dla wszystkich. W ubiegłym roku przyznanych darowizn było 67.
- Jeżeli nie ma jednostka aktualnego KRS? Trzeba załączyć statu jednostki oraz potwierdzenie złożenia wniosku do KRS. Możemy takie potwierdzenie otrzymać w sądzie. Jeżeli KRS zostanie zaktualizowany, należy jak najszybciej dostarczyć go do Fundacji.
- Czy jednostki OSP, które zostały reaktywowane i nie mają żadnego wyjazdu czy mogą otrzymać dofinansowanie? Tak, można i taka jednostka ma szansę tez na darowiznę. Należy dobrze opisać potrzebę w formularzu.
- Czy należy wnioskować o sprzęt, czy środki ochrony osobistej? Nie ma to znaczenia, należy wszystko dobrze umotywować.
- Kryteria oceniania formularzy? Kryteria te są opisane w regulaminie programu.
- Czy można wnioskować o środki na remont remizy? Program Orlenu jest przeznaczony na zakup sprzętu, więc na remont należy składać wniosek w innym programie Orlenu.
- Czy kolejność wniosków ma znaczenie? Nie, ale nie należy składać wniosków na kilka godzin przed zakończeniem godziny składania.
Do 4 lipca 2022 składamy wszystkie wnioski i jest on nieprzekraczalny.
- Co z brakiem dostępności sprzętu po otrzymaniu darowizny? Najlepiej pomyśleć co może się wydarzyć i pisać o sprzęt o dobrej dostępności, Jednak gdyby się zdarzyło, że sprzęt nie będzie dostępny możliwe są procedury administracyjne do wydłużenia terminu zakupu.
- Czy można wnioskować o zakup samochodu? Tak można, ale kwota łączna przeznaczona do programu to 2 mln złotych, dla wielu beneficjantów.
- Czy w przypadku błędu we wniosku fundacja skontaktuje się z wnioskodawcą? Fundacja generalnie sama nie wskazuje błędów i nie kontaktuje się z informacją w celu poprawki błędów, dlatego należy dobrze wypisać formularz.
Foto: Fundacja ORLEN