Taktyka
Pomimo że mamy okres letni i związane z tym upalne dni, nie zmienia to faktu, że również w tym okresie dochodzi do wielu zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. Wszystko to za sprawą urządzeń grzewczych, jaki posiadamy w domach, ale także za sprawą różnych urządzeń, jakie stosujemy w domkach letniskowych, przyczepach lub samochodach kempingowych.
Pisząc o urządzeniach grzewczych w domach i mieszkaniach, należy wskazać tutaj w szczególności piece gazowe pozwalające nie tylko na ogrzanie naszych miejsc zamieszkania, ale również pozwalają one na ogrzanie wody do celów sanitarnych przez cały rok. Możliwe usterki lub wadliwe przewody kominowe tych pieca, mogą spowodować, że w naszych pomieszczeniach zacznie gromadzić się niebezpieczny tlenek węgla.
Tlenek węgla także może pojawić się w domkach letniskowych, przyczepach kempingowych lub samochodach kempingowych, a to za sprawą urządzeń gazowych służących do ogrzewania lub urządzeń grzewczych na paliwa płynne. Pierwszą sytuacją, w wyniku której może się nagromadzić tlenek węgla to sytuacje związane z nieszczelnymi przewodami kominowymi odprowadzającymi spaliny, ale także sytuacje, gdzie spaliny dostają się do wnętrza obiektu lub pojazdu ze względu na nieszczelności w konstrukcji i zbyt blisko odprowadzane spaliny. Inna sytuacja to ta, kiedy mobilne urządzenia grzewcze na gaz zostają ustawione w zamkniętych przestrzeniach obiektów kempingowych.
Ciekawostką z jaką może przyjść do czynienia strażakom wezwanym do prawdopodobnego zatrucia tlenkiem węgla w np. przyczepach kempingowych jest cofnięcie się spalin w specjalnie zaprojektowanych do pojazdów rekreacyjnych kominkach na drewno.
Właściwości tlenku węgla:
Tlenek węgla (CO, carbon monoxide) – potocznie czad, jest
– bezbarwny
– bezwonny
– bez smaku
Jest to gaz, który ma bardzo toksyczny wpływ na:
– krew
– nerwy
– komórki
Numer UN (ONZ): 1016. W przypadku stwierdzenia przyrządami pomiarowymi używanymi przez straż pożarną lub z dokumentów przewozowych należy wpisać ten numer w rubryce NR ONZ SUBSTANCJI programu SWD.
Ogólne zasady postępowania:
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i zabezpieczeniu miejsca akcji, w pierwszej kolejności należy włączyć w atmosferze „czystej” dostępne urządzenie pomiarowe (mierniki wielogazowe, osobiste czujniki CO).
Jeżeli mamy dostępne dwa urządzenia to należy prowadzić pomiar za ich pomocą, celem porównania wyników.
Następnie należy prowadzić ciągły pomiar ilości tlenku węgla w atmosferze budynku, przyczepy lub samochodu kempingowego gdzie dokonujemy rozpoznanie.
Czynnością prowadzoną równolegle z pomiarem jest ustalenie przyczyny występowania tlenku węgla w momencie stwierdzenia jego obecności przez przyrząd pomiarowy.
Po usunięciu przyczyny występowania tlenku węgla przewietrzeniu i/lub usunięciu za pomocą wentylatora przeprowadzić kolejne dwa pomiary w odstępach około 10-15 minutowych.
W przypadku stwierdzenia przez urządzenie pomiarowe braku tlenku węgla w atmosferze (0ppm), w tych dwóch pomiarach; będziemy mieli 99% pewność usunięcia przyczyny i tlenku węgla.
Działania od samego początku powinny być prowadzone przez ratownika lub ratowników dokonujących pomiar w przestrzeniach zamkniętych z użyciem aparatów ochrony dróg oddechowych.