Gdynia
W dniach 6 – 8 Sierpnia 2019 strażacy z Portowej Straży Pożarnej oraz strażacy zawodowi z jednostek KM PSP Gdynia oraz OSP RW Gdynia uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Przez dwa dni strażacy z każdej zmiany, rozpoznawali obiekt, wymieniano zagrożenia oraz specyfikacje tym czym zajmuje się Koole Tanstorage Gdynia.
Obiekt ten położony jest na terenie zamkniętym portu przy ul. Indyjskiej 5 i jest to terminal przeładunkowy takich substancji jak: Oleje, Smary, Melasa, Chemikalia i Paliwa, a także ich odbiór ze statków do cystern kolejowych lub samochodowych.
To właśnie trzeci dzień ćwiczeń był przeznaczony na działania praktyczne oraz dostępny dla przedstawicieli mediów. Scenariusz był następujący: Ok. 9:30 dochodzi do rozszczelnienia jednej z rur transportujących niebezpieczną substancje. Pracownicy terminalu powiadamiają punkt alarmowy Portowej Straży Pożarnej. Do czasu przybycia strażaków, pracownicy próbowali sami opanować wyciek – bezskutecznie.
Na miejsce dojeżdża ciężki samochód gaśniczy oraz zastęp ratownictwa chemicznego z Portowej Straży Pożarnej, wraz z oficerem dyżurnym. Następuje rozpoznanie terenu, miejsca zdarzenia oraz zastanej sytuacji. Do pomocy zadysponowano jednostki zawodowe państwowej straży pożarnej. Do tego czasu następuje ewakuacja pracowników oraz przygotowanie roty chemicznej do wejścia na teren rozszczelnienia.
Na miejsce docierają dwa zastępy z JRG 1 Gdynia, tj pięciu strażaków oraz samochód ratownictwa chemicznego. W tym samym czasie pojawiają się także dwa zastępy z JRG 2 samochód średni gaśniczy oraz ciężki samochód gaśniczy. Dowodzący akcją po otrzymaniu informacji o kierunku wiatru wyznacza strefę bezpieczną, wycofywane są pojazdy, a miejsce działań ogrodzone zostaje taśmą.
Ok. 10:00 dochodzi do kolejnej awarii, tym razem wyciek smoły węglowej z rury na rampie technicznej, smołę transportowano do wagonu kolejowego typu cysterna. Tutaj swoje działania prowadzą chemicy z JRG 1 Gdynia. Strażacy mają za zadanie uszczelnić wyciek i jednocześnie nie dopuścić do rozlania smoły węglowej po terenie terminalu.
Ok. 10:30 udaje się opanować sytuacje, roty chemiczne przechodzą dekontaminacje, a sprzęt jest powoli zwijany. Jak podał mł. bryg. Łukasz Płusa, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni celem takich ćwiczeń jest nie tylko rozpoznanie terenu obiektu, ale również współpraca portowej i zawodowej straży pożarnej, w zakresie działań na miejscu zdarzenia, współpraca na poszczególnych kanałach radiowych i wiele innych czynników.