Warszawa
Pierwsze Sympozjum “Zabezpieczenie strażaków podczas działań. Przygotowanie rot i zastępów asekuracyjnych” odbyło się wczoraj w Warszawie oraz podczas transmisji online. Prelegentami były doświadczone osoby, które aktywnie są zaangażowane w propagowanie oraz praktyczne wdrażanie działań związanych z bezpieczną ewakuacją strażaka ze strefy niebezpiecznej.
Jak powiedział st. kpt. mgr Michał Rosa podczas otwarcia wydarzenia, sympozjum miało odbyć się już wcześniej, ale pandemia pokrzyżowała plany. Czas ten wykorzystano na zebranie jeszcze większego doświadczenia i szkolenia się w temacie RITu w komendach w całej Polsce.
Dodatkowo zróżnicowane grono prelegentów pozwala zaprezentować temat przygotowania rot i zastępów asekuracyjnych z szerokiej perspektywy, ponieważ zbiera doświadczenie polskie jak i zagraniczne oraz pokazuje jak to wygląda w praktyce w małych i dużych komendach.
PRELEGENCI
st.bryg w.st sp. mgr inż Piotr Grzyb (Wrocław): Jeden z autorów książki “Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych”. Podczas swojej wypowiedzi podkreślał, że projekt ten dał dużo spełnienia, temat przygotowania rot i zastępów asekuracyjnych cały czas się rozwija, a książka ma w tym swój udział i pomaga realnie w służbie.
dh. prof. Witold Nocoń (OSP Przyszowice): Jeden z autorów książki “Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych”. Opowiedział o idei powstawania książki, którą była chęć przełożenia tego, co dzieje się w Stanach i innych krajach na grunt polski. Duży wpływ na książkę miały publikacje amerykańskie, trudne do tłumaczenia, a jednocześnie szeroko opisujące zagadnienie.
bryg.mgr inż. Szymon Kokot (KP PSP Nidzica): Reprezentuje spojrzenie systemowe na kształcenie w sferze bezpieczeństwa strażaków. Przedstawił chronologie szkoleń i podejmowania tematyki oraz ewolucję filozofii bezpieczeństwa na przestrzeni lat. Jak podkreślił jedna rzeczy się nie zmieniła czyli teza, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zarówno w temacie środków kontrolnych, wypadków strażaków, jak i prewencji antynowotworowej.
mł.kpt.w.st. sp. Waldemar Pruss (Poznań): Członek niemieckiej Atemschutzunfaelle, w skład której wchodzą strażacy całej Europy. Przedstawił spojrzenie na międzynarodowe doświadczenia RIT. Kolejny raz wybrzmiało to, aby nauczyć się mówić o wypadkach, a nie karać strażaków czy ukrywać fakt wystąpienia zdarzeń.
mł. bryg mgr inż. Jakub Okólski (KM PSP m.st. Warszawy): Omówił główne regulacje prawne, określające m.in. systemy alarmowe, procedury odwrotu, nadzór pracy czy stany liczebne i zaznaczył konieczność wyznaczenia rot asekuracyjnych. Jak dodano wiele zapisów przekłada się bezpośrednio na praktykę, ale też podkreślono, że obecne Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 sierpnia 2021 roku w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP daje realistyczne wytyczne i będzie nadal udoskonalane.
bryg.mgr inż. A Mierzwicki: O początkach przygody z projektem „Ratunek Ratunek”. Było to przetestowanie dowódców i zastępów dowódców jednostek na dwudniowym szkoleniu. Przygotowanie kadry kierowniczej znacząco pomogło we wdrożeniu szkoleń na niższych szczeblach. Z kolei w listopadzie 2021 stołeczna komenda oficjalnie wprowadziła dwa zastępy zabezpieczające na terenie miasta Warszawa (JRG 5 i JRG 9). Omówiono także Sprzęt zabezpieczający ratowników osobisty typu autorolkav czy sekator w kaburze oraz sprzęt przypisany do pomocy poszkodowanego oparty na odpowiednim rozlokowani sprzętu w dedykowanej torbie Courant RIT Pack.
st. kpt. mgr Michał Rosa (Oficer operacyjny w KM PSP m.st. Warszawy): Zanim wdrożono projekt „Ratunek Ratunek” przeszkolonych zostało 17 jednostek ze stolicy. W 2019 roku rozpoczęto szkolenia przygotowujące. Najpierw przeszkolona została kadra kierownicza, a następnie każda ze zmian. Ideą projektu było zwiększenie świadomości o wypadkach poza tymi ogólnie znanymi oraz zwiększenie świadomości swoich możliwości w skrajnych warunkach.
mł.bryg.inż Marcin Kwiatek (KW PSP Kraków): „Ręce wolne dla rot” czyli małopolski projekt doboru sprzętu i jego ergonomicznego rozmieszczenia. Projekt realizowany jest od 2018 roku w małopolskich JRG. Spowodował standaryzację wyposażenia małopolskich rot m.in. w dobre kamery termowizyjne, autorolki czy sprzęt burzący.
bryg.mgr inż. Tomasz Kasperek (JRG Andrychów): „Powietrze dla rot” czyli małopolski system pomiaru czasu jako odpowiedź na regulacje prawne w zakresie konieczności monitorowania czasu pracy ratowników w strefie. Rozwiązania zostały wypracowane zostały przez kilka zespołów, co ważne – system wypracowany został do realizacji również przy problemie małych stanów osobowych.
mł.bryg.mgr inż. Tomasz Starowicz (JRG 1 Wodzisław Śląski): Prezentacja systemu, który już działa w województwie śląskim. Początki, system zgrywania, system szkoleniowy, w konsekwencji zaakceptowany program szkolenia z zakresu działania rot asekuracyjnych to dowód na to, że można, a także, że dzięki przychylności kierownictwa istnieje możliwość skalowania programu na całe województwo.
mł.kpt.mgr inż. Michał Serwa (JRG 1 Sosnowiec): przybliżył sylwetkę kursanta biorącego udział w przeszkoleniu z zakresu działania rot asekuracyjnych na terenie woj.śląskiego. Zaprezentowano także standaryzację sprzętu niezbędnego do pracy roty asekuracyjnej w rozbiciu na konkretne pakiety i konkretne rozwiązania wypracowane przez cały zespół powołany przez Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego.
asp.inż. Adam Skrzypkowski (KP PSP Kartuzy, OSP Somonino): Czy OSP może zostać wykorzystane w działaniach zabezpieczających? Czy potencjał jednostek OSP posiadających sprzęt specjalistyczny RIT może zostać wykorzystany? Na te pytania na podstawie województwa pomorskiego starał się odpowiedzieć asp. Inż. Adam Skrzypkowski.
mł.kpt.mgr Michał Osięgłowski (JRG 5 – KM PSP Poznań): Zabezpieczenie i nadzorowanie strażaków na poziomie zmiany służbowej i na przykładzie doświadczeń z poznańskiej JRG5. Model planowania, nadzoru i realizacji w wykonaniu poznańskiej „piątki”, przygotowanie swojej roty zabezpieczającej działania czy też pomysły na samoratowanie to wszystko razem wydaje się sprawdzonym sposobem na to, aby działać bezpiecznie.
strażak-ochotnik, instruktor projektu FireTrap.pl Michał Baranowski: przekonywał, że zarządzania powietrzem nie trzeba się bać, trzeba go zrozumieć i sprawdzić, nie sabotując samej idei. Przedstawił także skuteczne sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa pracy w aparacie poprzez zachowywanie odpowiednich rezerw powietrza, sprawdzone sposoby monitorowania ciśnienia czy kontroli pracy ratowników w strefie w zależności od stanów osobowych
Fot. Kacper Pakuła