Merytoryka
Bezpieczeństwo w straży pożarnej to jeden z kilku najważniejszych tematów, dlatego przybliżamy Wam co jakiś czas najnowsze trendy, rozwiązania i zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
Dziś przedstawiamy Wam tematykę bezpiecznej pracy z użyciem drabin mechanicznych lub podnośników hydraulicznych. Będą to zasady o akronimie HAUS, jakie od kilkudziesięciu lat wykorzystywane są w Niemczech.
Akronim HAUS i kryjące się pod nim hasła stworzył zespół o nazwie DREHLEITER.info, zajmujący się szeroko rozumianą tematyką pracy z drabinami mechanicznymi oraz podnośnikami hydraulicznymi. Założyciele zespołu jest Nils Beneke i Jan Ole Unger, którzy powyższy akronim opracowali już w 2005 roku.
Stronę internetową zespołu znajdziecie pod adresem www.drehleiter.info.
Reguła HAUS opracowana przez Jana Ole Ungera i Nilsa Beneke jest przewodnikiem dla służb szkoleniowych, ratunkowych i podsumowuje wszystkie ważne działania dla szybkiego i prawidłowego ustawienia powietrznego pojazdu ratowniczego w logicznej kolejności. Pomaga zmniejszyć stres załogi podczas operacji. Akronim HAUS dotyczy wszystkich drabin mechanicznych i podnośników użytkowanych przez jednostki straży pożarnej niezależnie od typu, producenta i roku produkcji.
Co oznacza dokładnie akronim HAUS?
H – Hindernise czyli przeszkody
A – Abstände czyli odległość
U – Untergrund czyli podłoże
S – Sicherheit czyli bezpieczeństwo
H – Hindernise czyli przeszkody
Przeszkody mogą ograniczać lub całkowicie uniemożliwiać wykorzystanie drabin mechanicznych lub podnośników. Muszą one zostać rozpoznane na początku zadania, ocenione i wzięte pod uwagę w dalszym planowaniu. Przeszkody mają istotny wpływ na wyznaczenie miejsca postoju dla drabiny mechanicznej lub podnośnika. Wiele przeszkód można już zidentyfikować w drodze do miejsca działań lub po przybyciu na miejsce.
Przeszkodami mogą być m.in.
– roślinność
– mosty
– wiadukty
– latarnie
– sygnalizacja świetlna
– napowietrzne linie energetyczne
– ogrodzenia
– słupki drogowe
– zaparkowane pojazdy
A – Abstände czyli odległość
Aby można było optymalnie określić miejsce postoju dla drabiny mechanicznej lub podnośnika należy zachować odpowiednie odległości od obiektu i od istniejących przeszkód. Odległości te również wynikają z konstrukcji danej drabiny mechanicznej lub podnośnika.
W szczególności w odległościach należy uwzględnić podpory, które muszą zostać wysunięte w celu uzyskania pola pracy.
Dla drabin mechanicznych o wysokości wysuwu do 30 metrów szerokość podpór zawiera się od 1.1m do 1.5m.
Ważnym elementem w zagadnieniu odległości jest też kozioł drabiny, który najczęściej podczas obrotu „wystaje” poza zabudowę pojazdu. Dlatego w przypadku gdy mamy do czynienia z np. balkonami lub innymi elementami znajdującymi się poza obrysem budynku, musimy zwiększyć odległość ustawienia pojazdu.
U – Untergrund czyli podłoże
Podłoże jest podstawą stabilności drabiny mechanicznej lub podnośnika hydraulicznego.
Miejsca postoju tych pojazdów muszą być odpowiednio zabezpieczone i stabilne. Obszary ruchu publicznego, które są zatwierdzone do normalnego ruchu pojazdów silnikowych, są zwykle wystarczająco utwardzone, aby można było na nich sprawić drabinę lub podnośnik.
Należy dokładnie przed sprawieniem drabiny lub podnośnika sprawdzić podłoże, na którym się znajduje aby nie utracić nośności gruntu co może doprowadzić do przewrócenia się pojazdu.
Należy zachować minimalną odległość podpór co najmniej pół metra od włazów kanałów ściekowych, rur itp.
W przypadku znajdujących się otwartych kanałów ściekowych, rowów itp. należy zachować od podpór co najmniej 2 metry odstępu w przypadku gdy masa pojazdu wynosi więcej niż 12 ton.
S – Sicherheit czyli bezpieczeństwo
Bezpieczne korzystanie z drabin mechanicznych lub podnośników jest gwarantowane, jeżeli załoga została przeszkolona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa lokalnego, instrukcją obsługi pojazdu oraz przepisami BHP (m.in. stosowanie sprzętu do asekuracji na wysokości). Ponadto twórcy akronimu zalecają przygotować ocenę ryzyka dla działań związanych z użyciem drabiny mechanicznej lub podnośnika.
Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest też bezpieczeństwo miejsca zdarzenia, czyli odpowiednie zabezpieczenie i oznakowanie miejsca działań z użyciem drabiny mechanicznej lub podnośnika. Tutaj nie tylko powinniśmy stosować wszystkie możliwe światła sygnalizacyjne, jakie posiada pojazd ale także wydzielić miejsce działań pachołkami i dodatkowymi światłami ostrzegawczymi (lampy sygnalizacyjne, dyski LED itp.). Dużą uwagę zwróćmy na ustawiane pachołki przy podporach. Warto tutaj odstawić około co najmniej 0.5m od podpór dla zmniejszenia ryzyka najechania na pachołek a dalej na podporę przez pojazd poruszający się po drodze.