Żołnierze, strażacy, policjanci i ratownicy będą walczyć ze skażeniem i groźnymi chorobami na terenie Polski. Już 17 listopada ruszają ćwiczenia pod kryptonimem ‘PATROL-15’.
Celem ćwiczeń jest sprawdzenie współpracy i skuteczności jednostek zaangażowanych w działanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. W szkoleniu udział weźmie wojsko, policja, straż pożarna oraz ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni i pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki.
– Do neutralizacji skutków zdarzeń o charakterze chemicznym, radiacyjnym czy biologicznym rzadko wykorzystywani są sami żołnierze. Jest to współdziałanie wszystkich służb, które odpowiadają za problematykę związaną ze skażeniami. Dlatego tak ważne jest zgranie wszystkich elementów systemu – powiedział płk Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń.
Ćwiczenia ‘PATROL-15’ odbędą się na terenie całego kraju, scenariusz składa się z szczęściu epizodów. 17 listopada odbędą się dwa epizody, pierwszy będzie miał miejsce w Karczewie, gdzie z wywróconej cysterny wpływa do Wisły nieznana substancja. Drugi odbędzie się w okolicy Hotelu Miłomłyn, zakłada, że turyści, która wrócili z Chin są nosicielami dżumy. 18 listopada w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu dojdzie do wycieku amoniaku z instalacji produkcyjnej.
W nocy z 18 na 19 listopada na stacji metra ‘Stadion’ w Warszawie dojdzie do ataku terrorystycznego w wyniku, którego dojdzie do skażenia. Jest to najistotniejszy epizod dla wojska. Zadaniem żołnierzy będzie pobranie próbek, identyfikacja skażenia i likwidacja jego skutków. – Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych – zaznaczył płk Kot. Do realizacji tego scenariusza zaangażowano 80 statystów.
19 listopada w ostatnim dniu ‘PATROL-15’ służby będą ćwiczyły w Centrum Badań Jądrowych w Świerku gdzie dojdzie do ataku terrorystycznego, w jego wyniku nastąpi do wycieku substancji promieniotwórczej z reaktora. Ostatni epizod rozegrany zostanie w województwie Podlaskim na przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach. Straż Graniczna wykryje w ciężarówce źródło promieniowania, a zadaniem służb zadysponowanych na miejsce będzie znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie skutków.
Wszystkie informację w trakcie ćwiczeń będą trafiały do centrum dyspozycyjnego, które będzie znajdowało się w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń. Każda ze służb będzie miała tam swojego przedstawiciela.
Foto. Wojciech Bedyński, KM PSP Warszawa