Kraj
Nowa ustawa modernizacyjna dla służb podległych MSWiA oraz podwyżki uposażeń w roku 2022 były głównymi tematami spotkania wiceministra Macieja Wąsika z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb mundurowych MSWiA.
Podczas spotkania przeprowadzono rozmowy na temat podwyżki uposażeń w roku 2022. Strona rządowa, po wnioskach strony związkowej, uzgodniła wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej m.in. dla funkcjonariuszy służb mundurowych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. płace funkcjonariuszy wzrosną o 4,4 proc., co – wraz z nagrodą roczną – daje wzrost przeciętnego miesięcznego uposażenia o 270 zł na etat.
Dodatkowo strona rządowa zgodziła się na przywrócenie w służbach podległych MSWiA funduszu nagród.
Wiceminister Maciej Wąsik poinformował, że MSWiA kończy prace nad nową ustawą modernizacyjną na lata 2022-2025. Potwierdzono, że zgodnie z porozumieniem podpisanym 8 listopada 2018 r., w nowej ustawie znajdzie się część dotycząca zwiększenia funduszu uposażeń i wynagrodzeń.
Podczas spotkania ustalono harmonogram prac strony rządowej i społecznej. Kolejne spotkanie odbędzie się 13 września br.
Kwestie związane z artykułem 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
Jednocześnie strona rządowa potwierdziła, że finalizuje prace związane ze zmianą zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. i przed 1 października 2003 r. Chodzi o artykuł 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy. Nowe przepisy są realizacją wcześniejszych uzgodnień ze stroną społeczną.
Grupa funkcjonariuszy, których dotyczy to rozwiązanie, w momencie podejmowania decyzji o przejściu na emeryturę z co najmniej 25-letnim stażem służby będzie miała do wyboru dwie możliwości. Pierwsza to doliczenie tym funkcjonariuszom do emerytury mundurowej pracy cywilnej i tym samym pobieranie tylko emerytury mundurowej. Druga możliwość to niedoliczanie do emerytury mundurowej pracy cywilnej i zachowanie prawa do dwóch emerytur, tj. emerytury mundurowej i emerytury z ZUS (za pracę cywilną, po spełnieniu warunków wieku 60/65 lat).
Nowelizacja ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy w tym zakresie zostanie wkrótce skierowana na Stały Komitet Rady Ministrów.
Źródło: MSWiA