25 oraz 26 stycznia 2016 roku odbyło się doskonalenie zawodowe pododdziałów specjalistycznych ratownictwa wodno – nurkowego województwa mazowieckiego wchodzących w skład Mazowieckiej Brygady Odwodowej:
SGRW-N Warszawa 5
SGRW-N Radom 5
SGRW-N Płock 5
SGRW-N Sokołów 5
SSRW-N Maków Mazowiecki
SSRW-N Wyszków
SSRW-N Ostrołęka
SSRW-N Przasnysz
SSRW-N Ciechanów
SSRW-N Kozienice
Część teoretyczną otworzył st. bryg. Waldemar Dejneko – Naczelnik Wydziału Operacyjnego oraz mł. bryg. Paweł Fliszkiewicz – Naczelnik Ośrodka Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie. Doskonalenie było zorganizowane przez Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie we współpracy z Ośrodkiem Szkolenia w Pionkach KW PSP w Warszawie oraz Komendą Miejską PSP w Radomiu na której terenie odbywały się w ćwiczenia.
Doskonalenie składało się w dwóch części: teoretycznej w postaci wykładu, prezentacji i debaty oraz praktycznej przeprowadzonej następnego dnia w oparciu
o dokumentację służbową i omówione założenia.
W części teoretycznej prelegentami byli m.in.:
Dr Piotr Roczniak, który przybliżył specjalistom z grup i sekcji jak reaguje organizm człowieka na kontakt i długotrwałe przebywanie w wodzie i pod nią.
st. bryg Janusz Szylar – Z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Warszawie – który przywitał uczestników i omówił najważniejsze cele doskonalenia.
Pan Bartłomiej Getlich z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, który omówił zagadnienia związane ze stanem bezpieczeństwa woj. mazowieckiego i współpracą służb i organów państwowych.
asp. sztab. Tomasz Kołodzińki z KP PSP Legionowo, który omówił jakie możliwości daje wykorzystanie sonaru podczas działań ratowniczych i poszukiwawczych pod lodem.
przedstawiciele z KW PSP w Olsztynie, którzy wzbogacili dyskusję swoimi doświadczeniami z działań na akwenach, w tym w znacznej odległości od brzegu, na terenie woj. warmińsko – mazurskiego.
W części teoretycznej udział wzięło 45 osób, zaproszonych gości, specjalistów z grup i sekcji.
Głównymi celami doskonalenia były:
doskonalenie współdziałania specjalistycznych grup i sekcji ratownictwa wodno- nurkowego woj. mazowieckiego,
doskonalenie technik specjalistycznych w ratownictwie pod wodą w znacznej odległości od brzegu,
doskonalenie taktyki oraz określania priorytetów ratowniczych,
doskonalenie współdziałania pododdziałów specjalistycznych ratownictwa wodno-nurkowego,
wymiana doświadczeń członków grup i sekcji specjalistycznych związanych z działaniami na obszarach zalodzonych.
Część praktyczna była wzbogacona o udział ratowników z jednostek ratowniczo-gaśniczych z terenu woj. mazowieckiego, na bazie których utworzono specjalistyczne grupy i sekcje ratownictwa wodno – nurkowego.
Uczestnicy doskonalenia zostali podzieleni na 3 grupy, które ćwiczyły wspólnie
w trzech epizodach prowadzonych równolegle na Zalewie Domaniowskim w pow. radomskim.
Warunki prowadzenia działań podczas zaplanowanego ćwiczenia były utrudnione. Gęsta mgła w pierwszej fazie działań utrudniała komunikacje członkom ćwiczeń, którzy musieli pokonać 400 metrową odległość po zalodzonej tafli akwenu, pokrytej dodatkowo kilkucentymetrową warstwą wody. Tym samym ćwiczenia były jeszcze bardziej wymagające co przełożyło się na wyszkolenie wszystkich ćwiczących.
Od 1 stycznia 2016 roku straż pożarna interweniowała 586 razy na akwenach, niestety 13 osób straciło życie a 28 zostało poszkodowanych. Aż cztery osoby zginęły w województwie mazowieckim.
Straż pożarna apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu zamarzniętych akwenów. Odradzamy wchodzenie na lód na stawach, rzekach czy drobnych zbiornikach wodnych. Do zabawy wybierajmy ślizgawki specjalnie do tego celu przeznaczone min. zorganizowane przez szkoły lub samorządy.
Opracowanie: mł. kpt. Michał Bania – KW PSP w Warszawie
Zdjęcia: mł. kpt. Michał Bania oraz Osz Pionki – KW PSP w Warszawie