Kalendarze strażackie to nie tylko tradycja i forma wsparcia dla Straży, ale także wizytówka Jednostki. Z tego względu, przygotowując materiał, który będzie wykorzystany do kalendarzy, należy dołożyć wszelkich starań, by efekt końcowy był jak najlepszy. Jak przygotować kalendarz strażacki z dedykowaną sesją? Zapoznajcie się z radami fotografa – Mateusza Dąbrowskiego!
Fundusze Jednostek bywają różne, jednak ograniczone środki nie muszą przeszkodzić w przygotowaniu odpowiedniego materiału, który będzie atrakcyjny dla odbiorcy. Czym się zatem kierować podczas przygotowania sesji zdjęciowej do kalendarzy strażackich? Cennych wskazówek udzielił Mateusz Dąbrowski, specjalizujący się w fotografii strażackiej (BaLans Ratowniczy – Matalbin)
Na co zwracać szczególną uwagę, przygotowując sesję do kalendarza?
Kalendarz w pewnym sensie staje się wizytówką jednostki. Jeśli wizytówka ma przedstawiać profesjonalne podejście do kupca – należałoby skupić się na walorach technicznych i artystycznych – podkreśla Mateusz, wyjaśniając: technicznych – czyli nie fotka pstrykana komórką, obrabiana mobilnym edytorem z suwakami wysłanymi na kraniec skali. Warto użyć nawet starszej lustrzanki i obrobić zdjęcia tak, by były przyjemne dla oka. Art – czyli eliminacja tandety i banalnych powtórek kadru podpatrzonych z internetu. Często dobre pomysły przychodzą spontanicznie podczas sesji i to często one stawiają wspomnianą wizytówkę w najlepszym świetle.
Zdjęcia pozowane czy w akcji- która opcja będzie bardziej atrakcyjna?
Kalendarze strażackie to użyteczny gadżet, który powinien nie tylko zawierać niezbędne informacje i być funkcjonalny, ale także powinien cieszyć oko. Warto zatem na zdjęciach pokazać nieco bardziej ludzką twarz strażaków, którzy, ze względu na rangę zawodu, jaki wykonują, najczęściej postrzegani są jako poważne i nieco wycofane osoby. Humorystyczne zdjęcia obrazujące dystans i pozytywne nastawienie załogi bez wątpienia spotkają się z uznaniem społecznym. Należy jednak pamiętać, by nie silić się na sztuczne fotografie, tylko po to, by były bardziej atrakcyjne – na zdjęciu bez trudu można uwiecznić emocje, pozowane zdjęcia, mimo, że być może będą bardziej atrakcyjne wizualnie, mogą budzić mniejsze zainteresowanie niż zdjęcia spontaniczne, przedstawiające prawdziwą atmosferę panującą w Jednostce. To nie oznacza rzecz jasna, że należy rezygnować z profesjonalnych, poważnych zdjęć, np.: obrazujących pracę Strażaków – takie zdjęcia bez wątpienia unaocznią, jak ciężką profesją jest bycie Strażakiem. Jak podkreślił Mateusz: I jedne i drugie zdjęcia są atrakcyjne, zakładając że te z akcji są w odpowiedniej jakości. Pozowane, czasem z humorem mogą przedstawiać każdą, choć jednak bardziej ludzką twarz strażaka. Te z akcji – żniwo bohatera, którego każda jednostka chciałaby u siebie mieć i która chciałaby móc się nim pochwalić
Jak wybrać miejsce sesji i jakie warunki pogodowe i oświetleniowe będą najlepsze do przygotowania dobrych zdjęć?
Nie ma scenerii złej i dobrej. Warunków pogodowych też nie. Chęci sprawiają że i w błocie można zrobić wystrzałowe foty. Dla fotografa i strażaków jednak dużo bezpieczniejszy jest moment, w którym nie występują opady śniegu i deszczu – zauważa Mateusz, dodając: jeśli jednak jesteś początkującym amatorem i wolisz możliwie jak najbezpieczniejszą wersję pogodową – wybierz pochmurny dzień. Wówczas nie musisz się martwić o niedoświetlone miejsca kadru czy przepały na białych zderzakach wozu. Chmurami nie trzeba się martwić. Obróbka w 5 sekund pozwala przyćmić niechciane białe plamy na niebie (choćby za pomocą gradientów).
Jakie rekwizyty warto wykorzystać podczas sesji?
Zdaniem Mateusza, wszystko może być rekwizytem – zarówno stary hełm, prądownica, jak i połamana przyłbica, czy środki opatrunkowe – wszystko uzależnione jest rzecz jasna od zamysłu fotografa i Jednostki oraz tego, jaki wydźwięk mają mieć zdjęcia.
– Gdy ja robię sesję – kieruję się zasadą “wszystko co masz pod ręką może ci się przydać”. Dobór rekwizytów ogranicza jedynie twoja wyobraźnia i zezwolenia gospodarza. Czasem sam specjalnie z domu zabieram np. Stare pocztówki czy pirotechnikę. Dobór jest absolutnie dowolny – warto jednak zwrócić na uwagę by rekwizyty zostały użyte zgodnie z prawem – dodaje fotograf
Równie istotne jest to, by stosować rekwizyty z rozwagą, tak, aby nie zdominować nimi zdjęcia, zrzucając na drugi plan to, co najważniejsze, czyli uchwycenie pasji i ciężkiej pracy Strażaków. Decydując się na profesjonalną sesję, warto ustalić wytyczne i plan działania jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć – dzięki temu fotografie będą należycie dopracowane.
Przygotowanie materiałów do kalendarza bez wątpienia jest sporym wyzwaniem, jednak, jak podkreśla Mateusz, wystarczy odpowiedni sprzęt i chęci, by sesja przyniosła imponujący efekt nawet, jeśli nie została przygotowana przez profesjonalnego fotografa. Organizując sesję do kalendarzy strażackich, ważne jest także, by nie trzymać się kurczowo wcześniej ustalonych wytycznych – podczas przygotowywania zdjęć pilnujmy planu oraz wstępnej wizji, jednak pozwólmy sobie także na naturalność i spontaniczność – często to właśnie niepozowane ujęcia, będące “wypadkiem przy pracy” stają się najlepszym materiałem.
Artykuł sponsorowany, powstały przy współpracy ze sklepem www.strazackie.pl – posiadającym jedną z najszerszych ofert kalendarzy strażackich i fotografem, Mateuszem Dąbrowskim BaLans Ratowniczy – Matalbin
Zdjęcie główne artykułu: OSP Dębie, zdjęcie nagrodzone w konkursie Pokaż nam, że Twój Zastęp OSP to zgrana drużyna.