List Prezesa Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Waldemara Pawlaka do wszystkich ochotników.
Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie
W 2016 roku rozpoczynamy kampanię sprawozdawczo-wyborczą w ochotniczych strażach pożarnych. Od kwietnia będziemy wybierać władze w oddziałach gminnych, jesienią w oddziałach powiatowych Związku OSP RP. W roku 2017 wyłonimy władze wojewódzkie i krajowe. To one zdecydują, jak w kolejnej kadencji przebiegać będą prace nad umacnianiem i rozwojem naszej wspólnoty. To ważne, bo najbliższe lata niosą nowe możliwości dla ochotniczych straży pożarnych oraz ich otoczenia, ale także kolejne wyzwania.
Rozwój i umiłowanie tradycji
Ochotnicze straże pożarne, w znaczącej liczbie, weszły w XXI wiek dobrze zaopatrzone zarówno pod względem sprzętu i wyposażenia, strażackich remiz, jak również dobrze wyszkolone. Wciąż jednak są OSP, które oczekują modernizacji, zarówno pod względem sprzętu, jak i strażnic. Kontynuowaniu zadania unowocześniania i doskonalenia ochotniczych straży pożarnych powinniśmy poświęcić kolejne lata naszych działań. To wspólne dzieło, które sukcesywnie i konsekwentnie rozwijamy, pamiętając o naszej historii i pielęgnując wartości stanowiące mocny fundament naszej organizacji.
Współpraca pokoleń buduje naszą wspólnotę i nieustannie ją rozwija, stanowi o jej sile i wyjątkowości. Troska o wartości, tradycję i kulturę, a jednocześnie naturalna potrzeba rozwoju i unowocześniania ochotniczych straży pożarnych sprawia, że jesteśmy tradycyjnie nowocześni. Łączymy mądrość i doświadczenie seniorów, aktywność i poświęcenie ratowników, a także świeżość i zapał młodzieży, dla której starsi członkowie OSP stanowią przykład i wzór. O ten wielki i unikatowy kapitał nieprzerwanie troszczymy się dla zachowania naszych tradycji oraz bezpieczeństwa dzisiejszych i kolejnych pokoleń. Tworząc Konwenty Seniorów w kraju, województwie, powiecie zachowamy współpracę i wspólnotę z seniorami, którzy przez wiele lat służyli Ojczyźnie poprzez działalność w Związku Ochotniczych Staży Pożarnych RP.
Kluby Mistrzów ‒ awans wiedzy, osiągnięć i umiejętności
Jest wśród nas wielu ludzi o niezwykłych talentach sportowych, muzycznych, organizacyjnych i wychowawczych. Potrafią poprowadzić do zwycięstwa drużyny w sporcie pożarniczym, orkiestry na przeglądach i festiwalach. Ważne jest, aby osoby mające tak znaczące zasługi, osiągnięcia oraz umiejętności, które realizują zadania ważne dla całej naszej organizacji, miały swoje stałe miejsce w strukturach Związku OSP RP, tak na szczeblach powiatowym, wojewódzkim, jak i krajowym. Sprawmy, by mogły służyć głosem doradczym naszym zarządom i miały wpływ na decyzje władz Związku. Dzięki takim ludziom nasza organizacja umożliwia awans społeczny oraz rozwój dzieciom i młodzieży, biorącym udział w różnorodnych imprezach, których jesteśmy organizatorami. W ten sposób młode pokolenie poznaje świat, nawiązuje bezcenne kontakty, zyskuje obycie i pewność siebie.
Powołajmy Kluby Mistrzów, które mogliby tworzyć trenerzy i opiekunowie drużyn, kapelmistrzowie i choreografowie orkiestr oraz kierownicy zespołów artystycznych OSP osiągających wysokie lokaty i miejsca na podium w naszych konkursach, turniejach, festiwalach i zawodach. Mogą być one bezcennym ciałem doradczym zarządów Związku OSP RP na wszystkich jego szczeblach organizacyjnych, a także źródłem propagowania i rozwijania naszej społecznej działalności.
Sprawmy, by młodzi uczestnicy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, którzy wchodzą do ścisłej czołówki eliminacji krajowych, mogli się spotykać z jurorami i rozmawiać o tym, jakiej pomocy oczekują w zdobywaniu wiedzy. Może dowiemy się, jak jeszcze lepiej i szerzej promować wśród dzieci i młodzieży bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
Ważne jubileusze
Przed nami bardzo ważne daty – jubileusz 95-lecia powstania Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, 100-lecia Związku Floriańskiego oraz 25-lecia uchwalenia ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Zachęcam ochotnicze straże pożarne oraz działaczy i ogniwa Związku OSP RP do upowszechniania wiedzy o tych szczególnych okolicznościach w naszych lokalnych środowiskach. To wspaniała okazja do promowania naszej wspólnoty, mówienia o naszej tożsamości, przyświecających nam wartościach i propagowania strażackiej misji o rycerskim duchu. W 2017 roku przypada jubileusz 135-lecia miesięcznika „Strażak” i to także jest okazja do pokazania, jak głęboko sięgają nasze korzenie.
Nasze małe Ojczyzny
Ochotnicze straże pożarne są istotnym i niezawodnym partnerem samorządów w dbaniu o bezpieczeństwo obywateli, są pomysłodawcami ważnych inicjatyw społecznych podejmowanych na rzecz mieszkańców swoich miejscowości, mają bezcenny wkład w budowaniu więzi lokalnych środowisk, rozwoju kultury i pielęgnowaniu tradycji.
Teraz nadarza się okazja, która być może pozwoli strażakom ochotnikom urzeczywistnić wizje, które dotąd nie mogły być zrealizowane. Nowa perspektywa unijna otwiera przed samorządami duże możliwości pozyskania środków na rzecz naszych społeczności oraz rozwój lokalnej infrastruktury w szerokim tego słowa znaczeniu. To duża szansa na wdrażanie innowacyjnych projektów, które poprawią jakość życia mieszkańców naszych miejscowości, jak i dla ochotniczych straży pożarnych, którym na sercu leży bezpieczeństwo i dobro wspólne.
To ważne, aby ochotnicze straże pożarne, jako jednostki stojące na straży bezpieczeństwa ludności, mienia oraz środowiska naturalnego, inspirowały samorządy do działań na rzecz poprawy i rozwoju infrastruktury technicznej w naszych małych Ojczyznach. Aby współdziałały również w tej dziedzinie z samorządem i wskazywały niebezpieczeństwa oraz niedociągnięcia.
Wykorzystajmy aktywność strażaków ochotników i potencjał naszych organizacji, mogących być pomysłodawcami, a nawet liderami ważnych przedsięwzięć podejmowanych na rzecz lokalnych społeczności. Szukajmy partnerów w pozyskiwaniu funduszy i realizacji celów.
Warto, aby wszystkie ochotnicze straże pożarne zabiegały o środki na swoją działalność z różnych źródeł, a jest ich wiele, tak jak nauczyły się to robić już liczne OSP. Zachęcam do czytania naszego czasopisma. „Strażak” w każdym numerze wskazuje kolejne, warte uwagi, źródła dotacji i dofinansowania inicjatyw OSP.
Dziękuję Wam za wielkie zaangażowanie, determinację i oddanie, z jakimi działacie na rzecz naszej organizacji i jej przyszłości, bezpieczeństwa obywateli i dobra młodzieży, naszych małych Ojczyzn i naszej Polski. To Wy Druhny i Druhowie poprzez aktywne, wspólne działania jesteście największą wartością ochotniczych straży pożarnych i Związku OSP RP.
Prezes Zarządu Głównego
Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
Rzeczypospolitej Polskiej
Waldemar Pawlak