W 2015 roku do wybranych jednostek Wojskowej Straży Pożarnej trafiły nowe samochody ratowniczo – gaśnicze. Ich łączna wartość to kilkanaście milionów złotych.
Postępowanie przetargowe prowadziła 3 Regionalna Baza Logistyczna w Krakowie, za najkorzystniejsze uznano oferty firmy Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych i konsorcjum firm Szybicki i Germaz.
W ramach postępowania do ośrodków szkolenia poligonowego wojsk lądowych w: Żaganiu, Wędrzynie, Nowej Dębie i Orzyszu oraz do Centrum Szkolenia WL w Drawsku Pomorskim i Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu trafiły lekkie samochody ratowniczo – gaśnicze dostarczone przez konsorcjum firm Szybicki i Germaz na podwoziu Mitsubishi L200, wyposażone w zbiornik wody o pojemności 300 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 20 litrów oraz agregat wodno – pianowy.
Najwięcej pracy miała firma Wawrzaszek – Inżynieria Samochodów Specjalnych, która dostarczyła między innymi:
Dziesięć średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych Scania P360 4×4, trafiły do 20 Brygady Zmechanizowanej, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie, 1 Regionalnej Bazy Logistycznej (2 szt.), Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie, 21 CPL w Nadarzycach, 38 dywizjonu zabezpieczenia obrony powietrznej w Sochaczewie, Komendy Portu Wojennego w Gdyni (2 szt.) oraz Pułk Samochodowego w Warszawie.
Osiem ciężkich lotniskowych samochodów ratowniczo – gaśniczych na podwoziu Scania G450 ze zbiornikiem wody o pojemności 8000 litrów dla 1 Dywizjonu Lotniczego w Leźnicy Wielkiej, 49 BL w Pruszczu Gdańskim, 32 BLT w Łasku, 22 BLT w Malborku, BLT w Warszawie, 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu, Zespołu Ratowniczo – Gaśniczego z Poznania oraz do Grupy Lotniczej z Darłowa.
Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze ze zbiornikiem wody o pojemności 10 000 litrów również na podwoziu Scania G450 6×6 trafiły do 12 Komendy Lotniska w Mirosławcu i Zespołu Ratowniczo-Gaśniczego z Poznania.
Jeden ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy Scania G410 4×4 wyposażony w zbiornik wody o pojemności 5000 litrów dla Batalionu Ochrony Bazy w Radzikowie.
Wszystkie samochody zostały zakupione w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych na lata 2013 – 2022. Ich łączna wartość to prawie 36 milionów złotych.
W styczniu Wojskowa Straż Pożarna poinformowała że planuje zakupić kolejne samochody, które docelowo zastąpiłyby pojazdy z przekroczonym resursem eksploatacji. Średnia wieku samochodów w WSP wynosi 13 lat.
Foto. Inspektorat WOP