Legnica
We wtorkowy poranek, 24 kwietnia 2018 roku, na terenie Legnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przeprowadzono ćwiczenia pod kryptonimem „POWÓDŹ 2018”. Przygotowane epizody nawiązywały do tematyki działań przeciwpowodziowych. W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych podległych pod KM PSP w Legnicy, druhowie okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych, pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego UM, służby miejskie i obrona cywilna. Scenariusz pierwszego zadania zakładał skażenie chemiczne ujęcia wody pitnej. W wyniku wypadku drogowego, do którego doszło na pobliskiej drodze S3 do rzeki Kaczawa dostały się materiały ropopochodne. Zadaniem przybyłych na miejsce zastępów straży pożarnej było rozpoznanie zaistniałej sytuacji, określenie rozmiarów skażenia oraz kierunków dalszego rozprzestrzeniania się substancji. Celem ograniczenia zagrożenia strażacy z Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „LEGNICA-2” sprawili zapory przeciwolejowe na dopływie ujęcia wody. W międzyczasie rozpoczęto działania związane z wypompowywaniem skażonej już wody. Do tego celu wykorzystano dwie pompy wysokiej wydajności z JRG 3 w Chojnowie.
Drugi epizod przewidywał wystąpienie zagrożenia przedostania się wody powodziowej na teren LPWiK. Strażacy wspólnie z pracownikami wodociągów i obroną cywilną zabezpieczyli przecieki poprzez ustawienie worków z piaskiem. Ważnym elementem realizowanego zadania była koordynacja działań i zapotrzebowania na materiały (worki, piasek) z przedstawicielami wydziału zarządzania kryzysowego UM w Legnicy. Trzecie założenie związane było bezpośrednio z ratownictwem wodnym. Na terenie największego zbiornika legnickich wodociągów topił się człowiek. Konieczna była jego natychmiastowa ewakuacja z wody. Zadanie to realizowali członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej ORW w Legnicy. Zdarzenie okazało się tragiczne w skutkach, dlatego do dalszych czynności wyjaśniających przyczyny wypadku włączyła się policja. W ramach manewrów przetestowano również budowę Mobilnego Systemu Ochrony Przeciwpowodziowej, który składa się ze specjalnych zapór. Ćwiczenia obejmowały też ewakuację ludności z terenów zagrożonych zalaniem. Do tego zadania włączone zostały autobusy komunikacji miejskiej legnickiego MPK. Strażacy przećwiczyli też zadanie, w którym musieli uratować osobę porwaną przez nurt rzeki.
Organizatorzy ćwiczeń w tym przedstawiciele legnickiej PSP, LPWiK oraz zarządzania kryzysowego bardzo pozytywnie ocenili przebieg manewrów. Pomogły one w sprawdzeniu koordynacji działań i łączności pomiędzy różnymi służbami i instytucjami. Dały też rzeczywiste spojrzenie na stan ochrony przeciwpowodziowej miasta Legnica i wykazały braki oraz niedociągnięcia, które będą uwzględniane i modernizowane przez władze miasta.