Państwowa Straż Pożarna w „pigułce”
1. Organizacja PSP: Komenda Główna PSP, 16 komend wojewódzkich PSP, 335 komend powiatowych (miejskich) PSP, 496 jednostek ratowniczo-gaśniczych PSP, 5 szkół pożarniczych, Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie k. Otwocka, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.
2. Zadania PSP: rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych; organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych lub likwidacji miejscowych zagrożeń, a także wykonywanie pomocniczych specjalistycznych czynności ratowniczych w ramach udzielanej pomocy innym służbom ratowniczym; kształcenie kadr dla potrzeb własnych, a także innych jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz powszechnego systemu ochrony ludności; prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony ludności.
3. Stan zatrudnienia w Państwowej Straży Pożarnej (na dzień 31 grudnia 2015 r.): 32 073 osoby, w tym 29 997 funkcjonariuszy i 2076 pracowników cywilnych; 6730 oficerów, 6099 aspirantów, 14 821 podoficerów i 2347 szeregowych. Liczba kobiet funkcjonariuszy stanowi 4%.
4. Krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG). Z dniem 1 stycznia 1995 r., zgodnie z wymogami ustawowymi, rozpoczął funkcjonowaniekrajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG). Jest to integralna część systemu bezpieczeństwa narodowego obejmująca prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń, w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Trzonem KSRG jest 496 jednostek ratowniczo-gaśniczych (30 tys. strażaków PSP); 4195 jednostek OSP włączonych do KSRG (130 tys. druhów) oraz zakładowe, lotniskowe i wojskowe straże pożarne (433 ratowników).
5. Działania ratowniczo-gaśnicze. W 2015 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej wyjeżdżały do zdarzeń średnio co 1 minutę i 1 sekundę, w tym do pożarów co 2 minuty i 8 sekund, do miejscowych zagrożeń co 1 minutę i 9 sekund, a do alarmów fałszywych co 18 minut i 2 sekundy. W 2015 r. jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały podczas 489 881 zdarzeń – liczba ta wzrosła w stosunku do roku poprzedniego. Stosunek pomiędzy liczbą pożarów i miejscowych zagrożeń wynosi ok. 2 do 3. Liczba miejscowych zagrożeń w porównaniu do 2014 r. wzrosła z 249 472 do 276 211 zdarzeń (o 26 739 zdarzeń). Stanowią one 56,4% ogółu interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej w 2015 r.
6. Działania międzynarodowe. Państwowa Straż Pożarna aktywnie współpracuje ze służbami ratowniczymi wielu państw oraz organizacjami międzynarodowymi. Polska jest członkiem Międzynarodowej Grupy Doradczej ds. Poszukiwań i Ratownictwa INSARAG. Na mocy współpracy transgranicznej i dwustronnej krajowy system ratowniczo-gaśniczy przygotowany jest do współpracy ratowniczej z każdym państwem sąsiadującym z Polską. W ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej w stałej gotowości utrzymywane są siły i środki wydzielane z zasobów PSP, w celu niesienia zagranicznej pomocy ratowniczej i humanitarnej.
7. Kierunki rozwoju. Na najbliższe lata celem strategicznym dla PSP jest dalsza poprawa bezpieczeństwa obywateli i zapewnienie skutecznej ochrony ludności i skutecznego ratownictwa, oraz propagowanie wiedzy i rozwój szeroko rozumianej prewencji społecznej. Wprowadzenie nowych ustaw – są to m.in. Ustawa modernizacyjna na lata 2017-2020 w zakresie dotyczącym Państwowej Straży Pożarnej, Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych; Ustawa o Ochronie Ludności i Obronie Cywilnej oraz Ustawa o Krajowym Systemie Ratowniczym.
8. Zaufanie społeczne. Instytucją życia publicznego, której najbardziej ufało społeczeństwo w I połowie 2015 r. była straż pożarna (zaufanie ok. 94% osób).
Opracowanie. KG PSP
Foto. ratownictwo112.com.pl