Wola Zaradzyńska
11 października 2018r. miała miejsce historyczna chwila dla polskich strażaków. Po 14 latach produkcji Scanii z serii PRT nastał czas nowej – nowoczesnej serii XT. Kiedy na przełomie roku 2017/2018 pojawiły się pierwsze doniesienia i wizualizacje modeli serii XT, a w lutym 2018 zaprezentowano także kabinę brygadową CrewCab – świat nie mógł się doczekać wersji transportowych i specjalistycznych pojazdów budowanych na podwoziu szwedzkiego producenta.
Na pierwszy polski wóz strażacki na Scanii XT ze wspomnianą kabiną brygadową przyszło nam czekać 8 miesięcy. Szerzej o całej historii i specyfice opowiemy wam innym razem w publikacji dotyczącej jednej z najpopularniejszych ciężarówek dla strażaków w Polsce.
Tymczasem skupmy się na tym – co otrzymali strażacy z OSP KSRG Wola Zaradzyńska (woj. łódzkie, pow. pabianicki). Wspomniany czwartek przyniósł w Woli Zaradzyńskiej nowe GCBA 7/40 Scania P450. Wóz znany w Polsce dość dobrze, choć liczba jego egzemplarzy nadal nie przekroczyła 10. Swojego rodzaju wizytówka firmy PS Szczęśniak jednak dzielnie służy w powiecie pabianickim od 2016 roku, a wraz z pojawieniem się najnowszego przedstawiciela ciężkich wozów z 7000l wody – powiat pabianicki ma już takie trzy!
Krótko przed godz. 19:00 na plac jednostki wjechał nowy nabytek. Został hucznie przywitany przez lokalnych społeczników, druhów jednostek ościennych i sympatyków pożarnictwa. Jego przyjazd został zwieńczony symbolicznym szampanem, by następnie zainteresowani mogli poznać wóz bojowy. Nieliczni mieli nawet szansę przejechać się na fotelu pasażera, poznać komfort i charakter jazdy pożarniczym kolosem.
Na zakup Scanii potrzebna była kwota w wysokości 1 015 000 zł, zebrana dzięki wsparciu Urzędu Gminy Ksawerów (200 tyś zł), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (180 tyś zł), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (327 tyś zł), Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (220 tyś zł), Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (68 tyś zł) i środkom własnym jednostki (20 tyś zł). Wraz ze Scanią dociera specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który będzie sukcesywnie uzupełniany. Z opcji podstawowych naczelnik dh. Przemysław Kłaniewski wymienia takie narzędzia jak pompy szlamowe i pływające, armaturę wodno-pianową, odcinki tłoczne i ssawne, wentylator oddymiający, sprzęt burzący i zabezpieczający miejsca zdarzenia.
Gdy Scania zostanie już zarejestrowana i włączona do podziału bojowego – otrzyma numery 489[E]62. Nie zastąpi żadnego wozu – będzie uzupełnieniem obecnego podziału bojowego (GBA Iveco Eurocargo / Moto-Truck z 2010r. oraz SLRt Peugeot Boxer / Iuvo Cars z 2014r.). Jak widać – średni wiek taboru jednostki jest bardzo niski, natomiast nie oznacza to że jednostka jest wybitnie faworyzowana. Podobnymi stanami cechują się również inne jednostki powiatu, o czym z resztą również będziemy chcieli naszym czytelnikom opowiedzieć.
Scania została już oficjalnie poświęcona i przekazana w minioną niedzielę 14 października. Na cześć wójta gminy – otrzymała imię „Adam”.
Zapraszamy do fotorelacji oraz materiału video