Kraj
W dniach 28-30.03.2023 r. zgodnie z Rozkazem Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka oraz przy współudziale Wojewody lubuskiego Komendant Wojewódzki PSP w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadził krajowe ćwiczenia ratownicze.
Głównym celem ćwiczeń była ocena przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do realizacji działań specjalistycznych w zakresie:
- ratownictwa chemicznego w tym radiacji,
- ratownictwa technicznego,
- ratownictwa wysokościowego,
- ratownictwa wodno-nurkowego oraz działań poszukiwawczych.
Wielowątkowe ćwiczenia składały się z 17 epizodów, które były realizowane przez dwa dni. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie praktycznych umiejętności niesienia pomocy i przeciwdziałania skutkom różnych zagrożeń. Były też okazja do doskonalenia umiejętności współdziałania różnych służb, takich jak: Straż Pożarna, Wojsko Polskie, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne, WIOŚ, WSSE, Lasy Państwowe oraz Państwowa Agencja Atomistyki. Łącznie w ćwiczeniach wzięło udział ponad 350 funkcjonariuszy PSP oraz ponad 400 osób z pozostałych instytucji.
Większość scenariuszy ćwiczeń została zrealizowana na ternie poniemieckiej fabryki broni i amunicji DAG Alfred Nobel Krzystkowice znajdującej się w sąsiedztwie Nowogrodu Bobrzańskiego w powiecie zielonogórskim.
W poniedziałek, 27.03.2023 roku, w przeddzień głównej części manewrów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Spotkanie zwołano po informacji o wykryciu na terenie poniemieckiej fabryki broni i amunicji w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego materiałów niebezpiecznych, w postaci niezidentyfikowanych substancji zmagazynowanych w 2 mogilnikach. Podjęta została decyzja o konieczności likwidacji zagrożenia. Służbą wiodącą prowadzonych działań została wyznaczona Państwowa Straż Pożarna.
We wtorek, 28.03.2023 roku na polecenie lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Patryka Maruszaka rozpoczął pracę sztab akcji.
W środę, 29.03.2023 roku rozpoczęły się ćwiczenia polegające na podjęciu próby neutralizacji znalezionych odpadów. Działania zostały jednak przerwane po wpłynięciu zgłoszenia o wypadku z udziałem dużej liczby poszkodowanych znajdujących się w strefie skażonej związkami radioaktywnymi. Tego dnia zrealizowano kilka epizodów związanych z udzielaniem pomocy osobom uwięzionym na wysokościach, pod ziemią oraz znajdującym się w wodzie. W działaniach brały udział Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, Wysokościowego, Technicznego, Wodno-Nurkowego oraz Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze. Działania zakończyły się w godzinach nocnych.
W czwartek, od rana kontynuowane były działania związane z bezpiecznym usunięciem odpadów chemicznych. Do sztabu wpływały również kolenie zgłoszenia, do których dysponowano zastępy i grupy specjalistyczne biorące udział w ćwiczeniach. Po zrealizowaniu opracowanych scenariuszy ćwiczenia zastały zakończone.