Kraj
W dniach od 7 do 13 maja br. na terenie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, odbyły się szkolenia specjalistyczne z ratownictwa wysokościowego i technicznego dla gruzińskich strażaków, którzy trenowali od świtu do zmierzchu, pod bacznym okiem polskich kolegów – instruktorów obydwu specjalizacji z Biura Planowania Operacyjnego #KGPSP, Szkoła Główna Służby Pożarniczej oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.
Umiejętności nabyte podczas tygodnia zmagań zostały poddane próbie sprawdzającej podczas ćwiczenia zgrywającego obydwie dziedziny ratownicze, przede wszystkim na terenie poligonu szkoły, ale także Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz 120 m komina znajdującego się w specjalnej strefie ekonomicznej w Radzionkowie.
Wśród głównych założeń przyjęto wypadek samochodu ciężarowego, wraz z jego spadkiem z nasypu, połączony z koniecznością ewakuacji osób uwięzionych za pomocą technik linowych. Działania gruzińskich strażaków zostały ocenione przez kadrę instruktorską, a wynikiem tej oceny było uzyskanie przez wszystkich ćwiczących stosownych certyfikatów, potwierdzających pozyskanie stosownych umiejętności.
Wręczenia gruzińskim ratownikom certyfikatów „Workshop in the field of rope rescue” oraz Workshop in the field of technical rescue”, wieńczących szkolenie dokonali: st. bryg. Piotr Placek, komendant CS PSP w Częstochowie oraz st. bryg. Marcin Kucharski, zastępca dyrektora Biura Planowania Operacyjnego KG PSP – koordynator przedsięwzięcia. W uroczystości udział wzięło również kierownictwo CS PSP w Częstochowie, kadra instruktorska oraz kierownictwo projektu.
Szkolenia stanowiły jeden z ostatnich etapów projektu, realizowanego przez Państwową Straż Pożarną w ramach polskiej współpracy rozwojowej #polskapomoc Ministerstwo Spraw Zagranicznych i wypełniały potrzeby partnera gruzińskiego wpisujące się w „Analizę oraz plan rozwoju sieci jednostek ratowniczych w ramach zarządzania kryzysowego w Gruzji“ w latach 2021-2023 odpowiadając tym samym wyzwaniom, przed którymi stoi Beneficjent projektu – Służba Zarządzania Kryzysowego Gruzji (Emergency Management Service – EMS).
Dzięki wieloletniemu rozwojowi, jaki przez 30 lat istnienia przeszła Państwowa Straż Pożarna, obecnie możemy angażować się w działania mające na celu rozwój systemów ratowniczych w innych rozwijających się krajach.
Źródło: KG PSP