Augustów
5 kwietnia br. w Komendzie Powiatowej PSP w Augustowie odbyło się spotkanie służb ratowniczych Polski i Litwy. Celem spotkania było podpisanie listów intencyjnych inicjujących wspólne przygotowania do realizacji programu INTERREG V-A LITWA-POLSKA 2014-2020.
W spotkani uczestniczyli: Podlaski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej bryg. Jarosław Wendt, Warmińsko-Mazurski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Hołubowicz, Komendant Wojewódzki Służby Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa z Alytusa płk Algirdas Bautronis, Komendant Wojewódzki Służby Ochrony Przeciwpożarowej i Ratownictwa z Marijampole płk Vidas Barauskas.
Strony listów intencyjnych przyjęły, że wspólne przygotowanie i realizacja projektów w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Litwa-Polska 2014-2020 będzie dalej wpływać na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa obszaru transgranicznego i kontynuację rozwoju systemów ratowniczych Polski i Litwy, sukcesywnie budowanych i doskonalonych w latach ubiegłych.
Do realizacji w latach 2017 – 2020 planowane są trzy projekty:
– „Dobre praktyki w zakresie ratownictwa i likwidacji zagrożeń”,
– „Transfer wiedzy w zakresie ratownictwa chemiczno–ekologicznego”,
– „Szkolenia bez granic – doskonalenie w zwalczaniu różnych pożarów”,
których celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na terenach przygranicznych, w tym ochrony środowiska i bezpieczeństwa ludności miedzy sąsiadującymi regionami. Ich realizacja umożliwi także praktyczne sprawdzenie podczas wspólnych szkoleń, ćwiczeń i działań ratowniczo-gaśniczych zapisów zaktualizowanej Instrukcji metodycznej dla jednostek straży pożarnej Polski i Litwy biorących udział w pomocy wzajemnej w ramach Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy i wzajemnej pomocy w przypadku katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków z dnia 4 kwietnia 2000r. Powyższe zaś, pozwoli na wypracowanie założeń do opracowania Polsko-Litewskiego Planu Ratowniczego – dokumentu kompleksowego określającego procedury współdziałania naszych służb w przypadku powstania zagrożenia w obszarze przygranicznym.
Projekty, których jednostkowy szacunkowy koszt realizacji to ok. 1 mln. Euro na przedsięwzięcie, przewidują:
– szkolenia specjalistyczne strażaków służb ratowniczych Polski i Litwy,
– wspólne ćwiczenia aplikacyjne,
– wspólne warsztaty szkoleniowe, w ramach których odbędą się: ćwiczenia praktyczne, teoretyczne podsumowanie ćwiczeń i szkoleń realizowanych w ramach projektu, wypracowanie wniosków do Polsko-Litewskiego Planu Ratowniczego,
– modernizację i doposażenie w stanowiska szkoleniowo-treningowe placu Ośrodka Szkolenia,
– zakup pojazdów i niezbędnego sprzętu pożarniczego,
– organizację konferencji podsumowujących z udziałem innych służb i inspekcji oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej.
Foto. KW PSP Białystok