Kraj
Kominiarki strażackie podobnie jak ubranie ochronne strażaka powinny być regularnie prane i czyszczone. Prawidłowe pranie i czyszczenia pozwoli utrzymać parametry ochronne kominiarki i pozwoli użytkować ją przez długi okres czasu ale także pozwoli pozbyć się niebezpiecznych (m.in. rakotwórczych) cząstek.
DEKONTAMINACJA WSTĘPNA
Zaraz po działaniach gaśniczych, w których doszło do ekspozycji kominiarki na dym pożarowy lub cząstki stałe, należy dokonać dekontaminacji wstępnej na miejscu działań polegającej na mechanicznym usunięciu cząstek zalegających na kominiarce oraz jeżeli to możliwe opłukaniu kominiarki.
Mechaniczne usunięcie cząstek może być przeprowadzone za pomocą miękkiej szczotki lub otrzepaniu kominiarki.
PO POWROCIE DO JEDNOSTKI
1) Inspekcja
Sprawdź kominiarkę pod kątem ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, termicznych lub stałych zabrudzeń, które mogą trwale zalegać na materiale kominiarki. Jeżeli stwierdzasz uszkodzenia lub brak możliwości usunięcia zabrudzeń stałych należy wycofać kominiarkę z użytkowania, bo może to zagrażać życiu lub zdrowiu strażaka.
2) Pranie
Generalnie powinniśmy prać kominiarki zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się w instrukcji użytkowania lub są zawarte na metce przyszytej do kominiarki.
Jeżeli natomiast producent nie podał żadnych konkretnych zaleceń co do prania, kominiarkę należy prać w temperaturze maksymalnej 40 st. C w programie dla wełny lub ręcznie.
Do prania kominiarek stosuj tylko płyny lub żele do prania.
Wirowanie kominiarek jest możliwe.
3) Suszenie
Po wykonanym praniu kominiarkę należy rozwiesić w miejscu nienasłoneczniony na suszarkach wolnostojących, kaloryferach lub suszarkach z nadmuchem ciepłego powietrza. Temperatura grzejników, ciepłego powietrza lub pomieszczenia nie powinna przekraczać 40 st. C.
Jak podaje amerykańska norma NFPA1852, możliwe jest suszenie kominiarek w suszarkach bębnowych, w których temperatura suszenia nie przekracza również 40 st. C.
4) Ponowna inspekcja
Po wysuszeniu kominiarki powinniśmy przeprowadzić ponowną kontrolę kominiarki pod kątem możliwych uszkodzeń. Jeżeli nie stwierdzimy żadnych uszkodzeń kominiarkę można ponownie wykorzystać w działaniach gaśniczych.
5) Dokumentacja
Warto prowadzić również dokumentację związaną z konserwacją kominiarek. Dzięki temu będziemy wiedzieli:
- kiedy ostatni raz była prana kominiarka
- czy i kiedy kominiarka posiadała duże zabrudzenia
- czy i kiedy dokonano napraw kominiarki