Kraj
Jeszcze w tym roku może zostać ogłoszone nowe rozporządzenie MSWiA w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.
Projekt tego rozporządzenia trafił w marcu tego roku do rządowej Komisji Prawniczej, która oceni go pod względem prawnym, legislacyjnym i redakcyjnym. W szczególności komisja sprawdzi zgodność przepisów projektu z obowiązującym systemem prawa i zasadami techniki prawodawczej, jak również uwzględni opinię Rady Legislacyjnej oraz poprawność językową.
Jeżeli projekt pod wymienionymi względami zostanie zaakceptowany przez Komisję Prawniczą, pozostaną już tylko generalnie dwa kroki: Notyfikacja i skierowanie do podpisu do Ministra.
Według ustawodawcy, sprawy zawarte w projekcie a następnie ewentualnym ogłoszeniu rozporządzenia, będą miały zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu (czyli strażacy OSP będą musieli także je stosować).
W projekcie zaproponowano m.in. następujące zmiany:
§65. W czasie jazdy pojazdem pożarniczym zabrania się:
4) palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych lub papierosów elektronicznych:
9) zakładania aparatów ochrony układu oddechowego.
§124. 2. W razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia strażaków kierujący działaniem ratowniczym może odstąpić od ratowania zwierząt.
§ 125. Strażak pracujący w strefie zagrożenia jest zobowiązany do wezwania pomocy m.in. gdy:
1) zagubi się. zostanie uwięziony, ulegnie upadkowi z wysokości lub odniesie obrażenia mogące zagrażać jego życiu lub zdrowiu;
2) odnajdzie zagubionego, uwięzionego, rannego lub nieprzytomnego strażaka:
3) jest unieruchomiony, zaplątany i nie zdoła się wyswobodzić w pierwszej próbie:
4) stwierdzi awarię sprzętu ochrony układu oddechowego lub aktywuje się w tym sprzęcie alarm niskiego ciśnienia i nie jest on w stanie wyjść ze strefy zagrożenia
§ 126. 1. Wezwanie przez strażaka pomocy polega na:
1) trzykrotnym podaniu kryptonimu okólnikowego: RATUNEK;
2) określeniu kto wzywa pomocy;
3) gdzie się znajduje, co się stało i jaki rodzaj pomocy jest potrzebny.
Caly tekst projektu rozporządzenia dostępny jest w linku: projekt rozporządzenia BHP