Kraj
Kierujecie do nas wiele szczegłówych zapytań dotyczących zapisów w projekcie ustawy o OSP. Z tego względu przesłaliśmy niektóre z nich do Komendanta Głównego PSP, aby na nie odpowiedział.
1. Jak faktycznie będzie wyglądać sprawa z członkami OSP, którzy ukończyli 16 lat. Czy będą mogli wziąć udział w szkoleniu podstawowym strażaka? Jeżeli tak to od kiedy taka zmiana wejdzie w życie.
KG: Członkowie OSP, którzy ukończyli 16 rok życia mogą uczestniczyć w konferencjach, ćwiczeniach, a po ukończeniu 17 lat w szkoleniu podstawowym za zgodą rodziców. Rekomendację w tym zakresie przekazał w październiku 2020 roku Komendant Główny PSP.
2. Czy dodatek do emerytur dla członków OSP będzie przyznawany tylko dla druhów, którzy 25 lat czynnie brali udział w działaniach ratowniczych oraz mają co najmniej 65 lat? Co z kobietami, które mają 60 lat, nabyły prawa emerytalne, ale w działaniach ratowniczych uczestniczyły mniej niż 25 lat?
KG: Dodatek do emerytury przyznawany będzie tym strażakom OSP, którzy osiągnęli wiek emerytalny (mężczyźni 65 lat, kobiety 60 lat) i wyjeżdżali przez 25 lat do działań przynajmniej raz w roku. Na ogół swoją aktywność w OSP członkowie rozpoczynają w młodości, stąd nie powinno być problemu ze spełnieniem kryterium.
3. Według jakich kryteriów lub kwalifikacji będą wybierani strażacy w służbie czynnej, strażacy emeryci lub druhowie OSP do prowadzenia szkoleń dla OSP? Czy funkcjonariusz będzie mógł zgłosić swoją chęć prowadzenia szkoleń dla OSP?
KG: Funkcjonariusz będzie mógł zgłosić swoją gotowość do prowadzenia szkoleń dla członków OSP. Zajęcia będą mogli prowadzić strażacy z dużym doświadczeniem typowani przez przełożonego.
4. W jaki sposób będzie opłacany strażak prowadzący zajęcia dla OSP? Jakie mają być stawki za prowadzenie zajęć?
KG: Stawka godzinowa dla strażaka prowadzącego zajęcia na szkoleniu podstawowym strażaków OSP wstępnie została obliczona na kwotę 74 zł brutto.
5. Na konsultacjach z OSP, padły słowa, że KPP będzie dla druhów OSP bezpłatne. Kto będzie faktycznie pokrywał koszty szkoleń KPP, gdzie będą one prowadzone i czy będą nadal mogły być prowadzone przez podmioty zewnętrzne?
KG: Szkolenia KPP będą finansowane przez PSP w ramach środków przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa. Szkolenia te nadal będą mogły organizować podmioty zewnętrzne.