Artykuły
Działania interwencyjne szczególnie podczas dużych akcji, to nie tylko bezpośrednie działania w strefie niebezpiecznej, ale to również szereg działań operacyjnych i logistycznych.
Wśród nich, jednym z elementów jest koordynowanie działań z wykorzystaniem wielu technicznych udogodnień takich jak drony, mapy cyfrowe czy zasoby ludzkie. Przykładem wykorzystania zasobów ludzkich podczas działań jest sporządzenie szkiców, ułatwiających podejmowanie decyzji przez KDRa.
W kwestii wykorzystania rysunków jeszcze podczas akcji najlepsi w tej kwestii są strażacy z Paryża czyli Brigade Saper Pompiers de Paris. Historia tego szczególnego elementu operacyjnego zaczyna się w latach 60tych ubiegłego wieku i związana jest z podpułkownikiem René Dosne, który od lat dziecięcych miał pasję do rysowania samochodów straży pożarnej.
Jednak samo rysowanie wozów pożarniczych mu nie wystarczało i z biegiem lat zaczął rysować to, co dzieje się na samych akcjach. W tych początkowych latach rysownik nie miał ani telefonu osobistego, ani samochodu. Jego punktem kontaktowym była kawiarnia, jaka znajdowała się u dołu kamienicy, w której mieszkał.
Właściciel kawiarni po otrzymaniu od informatorów informacji o dużym pożarze, dzwonił do Rene (czasami nawet w środku nocy), który następnie zabierał swój zestaw rysowniczy i udawał się w miejsce działań taksówką.
Jednak Rene zaczął w pewnym momencie eksperymentować z rysowaniem, aby był on przydatny samym strażakom podczas działań. Właśnie tak narodził się nowy sposób spojrzenia na akcję ratowniczą, a sam Rene przez ponad trzydzieści lat był „wolnym elektronem” w ogólnej organizacji BSPP, pomagając w działaniach poprzez szkicowanie terenu działań.
Rysowanie na potrzeby działań ratowniczych wymaga pewnego doświadczenia i zręczności umysłu, aby wszystko, co niezbędne dla KDRa skompilować w skuteczny szkic. Między innymi bryłę budynku, kierunek dymu, lokalizację płomieni, uszkodzenia budynków, dojścia do ognisk pożaru itp.