Brzeg
W Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Brzegu stacjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Brzeg”. Jest to zespół ratowników przeszkolonych i wyposażonych w sprzęt do realizacji najtrudniejszych zadań z tej dziedziny ratownictwa.
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Brzeg” została powołana rozkazem Komendanta Powiatowego PSP w Brzegu w dniu 30.01.2013r. Miejscem stacjonowania i rejonem koncentracji SGRT „Brzeg” jest siedziba Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Brzegu, na bazie której grupa została utworzona.
SGRT „Brzeg” dysponowana jest do zdarzeń wymagających podjęcia działań z ratownictwa technicznego w zakresie specjalistycznym. Grupa stosuje techniki ratownicze oraz specjalistyczny sprzęt do działań z zakresu ratownictwa technicznego na poziomie specjalistycznym, realizuje działania ratownicze niezbędne do poszukiwania i dotarcia do zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz zwierząt, a także wykonuje działania mające na celu zmniejszenie lub likwidację zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia lub środowiska.
Specjalistyczne Grupy Ratownictwa Technicznego utrzymują gotowość na dwóch poziomach: A i B. Zakres zadań realizowanych przez SGRT „Brzeg” w zakresie specjalistycznego ratownictwa technicznego obejmuje:
- zadania określone dla ratownictwa technicznego w zakresie podstawowym,
- rozpoznawanie i identyfikacja zagrożenia,
- zabezpieczanie strefy działań ratowniczych, w tym wyznaczenie i oznakowanie strefy zagrożenia,
- włączanie lub wyłączanie instalacji, urządzeń i mediów mających wpływ na bezpieczeństwo, – zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz na bezpieczeństwo ratowników, z wykorzystaniem zaworów lub bezpieczników będących na instalacji użytkowej obiektu objętego działaniem ratowniczym,
- priorytetowe wykonywanie czynności umożliwiających dotarcie i wykonanie dostępu do zagrożonych lub poszkodowanych osób, wraz z udzieleniem im kwalifikowanej pierwszej pomocy, lub ich ewakuację poza strefę zagrożenia, przygotowanie dróg ewakuacji zagrożonych lub poszkodowanych osób oraz ratowników, zapewnienie bezpieczeństwa zagrożonym lub poszkodowanym osobom oraz ratownikom,
- wykonywanie przejść, dojść i dojazdów do zagrożonych lub poszkodowanych osób wraz z usuwaniem przeszkód ograniczających dostęp do nich i utrudniających wykonanie medycznych działań ratowniczych lub ich przemieszczanie,
- ewakuację zagrożonych i poszkodowanych zwierząt poza strefę zagrożenia
- ocenę rozmiarów powstałego zagrożenia i prognozowanie jego rozwoju
- oświetlanie miejsca zdarzenia i jego zabezpieczenie przed osobami postronnymi oraz wykonywanie innych czynności z zakresu zabezpieczenia logistycznego
- włączanie lub wyłączanie instalacji i urządzeń mających wpływ na rozmiar strefy zagrożenia
- stabilizowanie, cięcie, rozpieranie, podnoszenie lub przenoszenie konstrukcji, instalacji i urządzeń, a także części obiektów oraz przeszkód naturalnych i sztucznych w celu zlikwidowania lub ograniczenia zagrożenia dla osób, zwierząt, środowiska, infrastruktury i innego mienia.
W skład SGRT „Brzeg” wchodzą następujące pojazdy wraz z wyposażeniem:
– dla poziomu gotowości „A” – 10 ratowników,
– samochód nośnik z kontenerem inżynieryjnym – SCKn Renault,
– samochód ciężki ratownictwa technicznego – SCRt Scania,
– samochód ciężki ratownictwa technicznego typ Mega City – SCRt Renault,
– samochód operacyjny – SLKw Nissan.
Dowódcą SGRT „Brzeg” jest młodszy brygadier Dariusz Kulawinek, który na co dzień pełni funkcję Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Brzegu. Zastępcą Dowódcy SGRT „Brzeg” jest kapitan Sławomir Jakubik, który na co dzień pełni funkcję Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Brzegu.
Obszarem chronionym SGRT „Brzeg” w poziomie gotowości „A” jest teren województwa opolskiego.
Szeroki zakres zadań stawianych przed ratownikami SGRT wymaga wyszkolenia ich w wielu dziedzinach związanych z ratownictwem technicznym. I tak wśród kursów w których uczestniczą członkowie grupy można wymienić między innymi:
- kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, który kończą wszyscy strażacy PSP,
- szkolenia specjalistyczne z zakresu ratownictwa technicznego,
- szkolenie specjalistyczne z zakresu działań poszukiwawczo-ratowniczych,
- szkolenie z zakresu obsługi żurawi samojezdnych i przenośnych (HDS),
- szkolenie hakowego,
- szkolenie z transportu i magazynowania towarów niebezpiecznych oraz konstrukcji i oznakowania opakowań,
- szkolenie specjalistyczne z zakresu stabilizacji naruszonych konstrukcji,
- szkolenie specjalistyczne z zakresu stabilizacji wykopów i zasypów ziemnych.
W bieżącym roku SGRT „Brzeg” była dysponowana między innymi do miejscowości Kędzierzyn-Koźle, gdzie doszło do wybuchu gazu w kamienicy, do miejscowości Schodnia, gdzie w wykopie przysypani zostali 2 pracownicy oraz do miejscowości Prudnik, gdzie zawaliła się część dachu budynku mieszkalnego.
Źródło: KP PSP Brzeg