Egiertowo
W dniu 19 grudnia 2017 roku kilka minut przed 8-mą rano w Egiertowie k. Kartuz przy drodze DW 20, doszło do pożaru restauracji “Przystanek Łosoś” od samego początku pożaru był problem z wodą na miejscu akcji, strażacy skupili się na obronie sąsiedniego domu wodą z pojazdów gaśniczych. Sytuacja była na tyle zła, że do pomocy zadysponowano dodatkowe zastępy z Gdańska i Gdyni, łącznie w akcji brało udział 22 zastępy.
Naturalnym działaniem dowódcy akcji, jest znalezienie alternatywnych źródeł zasilania miejsca akcji w wodę, lub zasilanie pojazdów strażackich – takim źródłem był spory zbiornik wodny, położony niedaleko miejsca działań przy innej restauracji, a dokładnie “Restauracja pod Żurawiem”. Właściciele restauracji, jednocześnie terenu na którym był zbiornik wodny, z którego wozy bojowe za pomocą pomp pływających pobierały wodę, wysłali pismo do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach w raz z kwotą strat jakie ponieśli w wyniku działań strażaków.
Dokładnie jest to wycena szkód, na ok 380 tys. zł, dodatkowo strażacy pobrali 490 tys. litrów wody ze stawu, który był zarybiony, a woda która została w tym stawie, została zanieczyszczona paliwem, które było dolewane do pracujących pomp. Kolejną stratą dla właścicieli restauracji były zniszczenia terenu przez wozy strażackie.
Do tej sytuacji odniósł się Romuald Pituła, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kartuzach – Rzeczywiście wpłynęło do nas pismo od właścicieli „Restauracji pod Żurawiem” i zostało ono w tej chwili przesłane do analizy. Na pewno więc się do tej sytuacji ustosunkujemy – mówi . – To chyba pierwszy taki przypadek, ale warto zaznaczyć, że zgodnie z przepisami podczas akcji gaśniczej mamy prawo korzystać z wszelkich zbiorników wodnych – odpowiedział na łamach portalu Expressu Kaszubskiego.
A przepis jest jasny “art. 21 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej „Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej, w zakresie niezbędnym do prowadzenia tej akcji, mają prawo korzystania z: dróg, gruntów i zbiorników wodnych państwowych i komunalnych; komunalnych i prywatnych ujęć wodnych i środków gaśniczych (…)”. Artykuł 22. pkt. 2 tej samej ustawy mówi jednak, że: „za użycie, zniszczenie, uszkodzenie lub utratę bez winy właściciela środków transportowych, inwentarza lub innego mienia w związku z akcją ratowniczą lub ćwiczeniami organizowanymi przez Państwową Straż Pożarną przysługuje odszkodowanie”.
O zdanie w tej sytuacji poprosiłem także rzecznika wojewódzkich strażaków st. kpt. Łukasza Płuse, czy taka sytuacja miała już miejsce oraz jak zakończy się sprawa – “W naszym województwie nie było jeszcze takiej sytuacji, w innych województwach tak, co do zakończenia sprawy, to wiedzę posiadać będzie Komenda Powiatowa PSP w Kartuzach”.
Foto KW PSP Gdańsk