Dziś 16 października przypada ŚWIATOWY DZIEN PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA.
W tym dniu chcemy przypomnieć, że każdy z nas może uratować czyjeś życie. Szczególnie ważne jest to gdy osoba nie oddycha a jej serce nie pracuje. Wtedy liczy się naprawdę każda sekunda i jak najszybsze wdrożenie resuscytacji jest niezmiernie ważne.
Wielu obawia się, że udzielając pierwszej pomocy lub prowadząc resuscytację może zaszkodzić ratowanej osobie. Nie jest to prawdą. Podejmowane działania przez świadków zdarzenia mogą jedynie pomóc osobie w stanie zagrożenia życia. Więc nie bójcie się udzielać pomocy. Co więcej, polskie prawo generalnie nakazuje każdemu udzielenie pierwszej pomocy osobie w stanie zagrożenia życia.
Jak łatwo przywrócić czynność serca?
Wystarczy, że zastosujemy najprostszy z możliwych schematów prowadzenia resuscytacji, czyli metodą tzw. HANDS ONLY CPR, tzn. jedynie z użyciem naszych rąk.
Wykonujemy jedynie uciśnięcia klatki piersiowej w tempie około 100-120 uciśnięć na minutę (SZYBKO). Głębokość uciśnięć to około 6 cm (GŁĘBOKO).
Tym prostym sposobem, bez wykonywania wdechów jesteśmy także w stanie uratować ludzkie życie.
Czy mogę zrobić coś więcej?
Tak. Jeżeli w pobliżu jest dostępny Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) należy jak najszybciej użyć to urządzenie dla poszkodowanego. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna i polega głównie na wykonywaniu poleceń głosowych urządzenia.
Podczas stosowania AED, ważne jest, aby prawidłowo przykleić elektrody do klatki piersiowej osoby ratowanej. Miejsca przyklejenie elektrod znajdują się na każdej elektrodzie.