Świnoujście
W Świnoujściu na akwenie Zalewu Szczecińskiego podczas prowadzenia prac hydrotechnicznych związanych z pogłębieniem toru wodnego Szczecin-Świnoujście zlokalizowano niewybuch z okresu II wojny światowej na głębokości 6,5 metra.
Przed przystąpieniem do realizacji usunięcia zagrożenia na terenie miasta podjęto akcję informacyjną o miejscach niebezpiecznych dla życia i zdrowia w trakcie transportu niewybuchu okrętem Marynarki Wojennej RP. Zarżadzono ewakuację dla osób przebywających w strefie bezwzględnej, której zewnętrzna granica obejmowała teren do 200 m. od osi toru wodnego. Na wyspie Karsibór ewakuacje mieszkańców przeprowadziła jednostka OSP wraz z Policją.
Komendanta Głównego PSP polecił, aby do akcji zadysponowano grupę operacyjną z KG PSP oraz w ramach COO:
- Kompanię szkolną z SA PSP w Poznaniu w liczbie 30 kadetów, z 5-cio osobową kadrą dowódczą, w tym ratownik medyczny oraz dowódca;
- Zastęp SCRt z SA PSP w Poznaniu w obsadzie 3 osobowej;
- SGPR w Poznaniu o poziomie ABC postawiono w stan gotowości w jednostce macierzystej.
Od soboty 13 Lipca br. dokładnie od godz. 18:00 Zachodniopomorski Komendant Wojewódzki PSP wprowadził rozkazem podwyższoną gotowość operacyjną we wszystkich jednostkach ratowniczo gaśniczych PSP województwa zachodniopomorskiego w związku z akcją pk. SAPER 1619/01 do czasu usunięcia zagrożenia.
W niedziele, 14 lipca br. przebieg działań jednostek był następujący:
13 osób z kompani SA PSP Poznań wzmocniło stany osobowe w Posterunku Międzyzdroje. Pluton B z Kompanii Gaśniczej Szczecin WOO wzmocnił obsadę JRG nr 2 w Świnoujściu. 9 osób z kompani SA PSP Poznań uzupełniło do pełnych obsad stany osobowe w JRG nr 2 w Świnoujściu. Pluton D z Kompanii Gaśniczej Szczecin WOO wzmocnił obsadę JRG nr 1 w Świnoujściu. 13 osób z kompani SA PSP Poznań uzupełniło do pełnych obsad stany osobowe w JRG nr 1 w Świnoujściu.
O godzinie 6:02 wstrzymano ruch na torze wodnym Szczecin – Świnoujście. O 7:12 minę podniesiono z dna Zalewu Szczecińskiego i umieszczono na okręcie ORP Flaming. Od godziny 7:30 wstrzymano ruchu promów na przeprawie promowej Centrum (promy typu Karsibór). Rozpoczęcie transportu miny torem wodnym na Morze Bałtyckie nastąpiło o godzinie 8:00. W dalszej kolejności wstrzymano ruchu promów na przeprawie promowej Warszów (promy typu Bielik). Opuszczenie portu przez ORP Flaming z miną nastąpiło o godzinie 8.55 a trzy minuty później zakończono działania przez SIS JOP na posterunkach tymczasowych.
Na polecenie Zachodniopomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP rozdysponowano siły i środki spoza powiatu Świnoujście do macierzystych jednostek, a następnie odwołano stan podwyższonej gotowości operacyjnej w związku z operacją SAPER 1619/01.
Łącznie zaangażowanych sił i środków jednostek ochrony przeciwpożarowej było:
- z Państwowej Straży Pożarnej 13 pojazdów 71 osób w tym grupa operacyjna z KG oraz KW;
- z Ochotniczych Straży Pożarnych 3 pojazdy 11 osób.
- Ponadto zgodnie z rozkazem KW przewidziane siły i środki stacjonujące w jednostkach macierzystych z województwa zachodniopomorskiego było 16 pojazdów w sile 58 osób
Źródło: KG PSP