4 października grupa posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyła do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne.
– Projekt pod którym podpisało się piętnastu posłów zakłada stworzenie przez przedsiębiorstwa energetyczne odrębną grupę taryfową dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Obecnie jednostki są traktowane przez przedsiębiorstwa energetyczne na równi z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i znajdują się w grupie taryfowej C.
Umiejscowienie w taryfie przeznaczonej dla podmiotów prowadzących działalność komercyjną oraz nieproporcjonalna wysokość rachunków za energię elektryczną w stosunku do zużycia powoduje, że jednostki OSP muszą przeznaczać znaczne środki na opłaty za energię elektryczną, uszczuplając tym samym budżet na realizację zadań ustawowych i statutowych, związanych z bezpieczeństwem obywateli – napisano w uzasadnieniu do projektu.
– Strażnice jednostek ochotniczych straży pożarnej zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej, a wielkość rachunków jest sztucznie zawyżana poprzez element stały stawki sieciowej, zależny od mocy. Moc umowna natomiast jest wysoka ze względu na konieczność dostosowania jej do mocy syreny alarmowej, która jest niezbędna do realizacji nałożonych na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zadań – wskazują projektodawcy.
Jak informuje portal gospodarczy wnp.pl w 2014 roku ludowcy złożyli w Sejmie bardzo podobny projekt ustawy do tegorocznego ale Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) było przeciwne zaproponowanym wtedy zmianom.
Projekt decyzją Marszałka Sejmu został skierowany do sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.
Warto dodać, że przez osiem lat Polskie Stronnictwo Ludowe wspólnie z Platformą Obywatelską rządziło krajem, a Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego OSP RP pełnił funkcję wicepremiera i ministra gospodarki. Mieli wszystkie instrumenty aby wprowadzić potrzebne zmiany w działaniu jednostek OSP.