Jelenia Gora
Około trzydziestu młodych osób zostało poszkodowanych po eksplozji niewybuchu z czasów II wojny światowej. Zdarzenie miało miejsce podczas zwiedzania podziemi pod Wzgórzem Kościuszki przy ulicy Chełmońskiego w Jeleniej Górze. Strażacy na miejscu znaleźli kolejne niewypały i konieczna była interwencja saperów. Do ogólne założenie ćwiczeń o kryptonimie Operacja Ariadna przeprowadzonych w piątek, 07.09.2018 w Jeleniej Górze. Byliśmy na miejscu i zapraszamy na relację.
W piątek około godziny 12:00, Stanowisko Kierowania KM PSP w Jeleniej Górze dostaje informację o gęstym dymie wydobywającym się z podziemi przy ul. Chełmońskiego. Na miejsce zostają zadysponowane zastępy z JRG 1 i JRG 2 w Jeleniej Górze.
Po dojeździe na miejsce KDR otrzymuje informację, że w podziemiach przebywa około 30-to osobowa grupa młodzieży. Do środka niezwłocznie zostaje wprowadzona rota w aparatach ochrony układu oddechowego w celu ugaszenia ognia i rozpoznania sytuacji. Po chwili strażacy przekazują informację, że prawdopodobną przyczyną powstania pożaru był wybuch pocisku z czasów wojny. Ratownicy odnajdują w podziemiach grupę poszkodowanych, jednak ze względu na obecność kolejnych niewybuchów KRD podejmuje decyzję o wycofaniu roty.
Na miejsce zostaje wezwany patrol rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Ze względu na liczbę poszkodowanych na miejsce zostają zadysponowane dodatkowe zastępy z OSP. W międzyczasie prowadzone są działania w celu otwarcia drugiego wejścia do podziemi. Ponieważ ratownicy nie mogą wykluczyć obecności gazu lub innych substancji wybuchowych ratownicy nie używają narzędzi mogących wywołać iskrzenie. W celu wykonania dostępu używana jest wyważarka hydrauliczna i „hooligana”.
Ze względu na obecność poszkodowanych, niewybuchy nie mogą zostać zneutralizowane we wnętrzu. Saper ubrany w specjalny kombinezon przeciwodłamkowy wynosi z podziemi przerdzewiałą minę. Ponieważ drugi niewybuch – granat moździerzowy – ma uszkodzony zapalnik, saperzy wykorzystują specjalną technikę linową. Dzięki niej żołnierz nie musi wynosić groźnego ładunku w rękach. Całość operacji jest prowadzona z bezpiecznej odległości.
Po umieszczeniu niewybuchów w specjalnych pojemnikach i potwierdzeniu, że nie ma już zagrożenia, strażacy mogą ponownie przystąpić do działań. Do wnętrza wprowadzani są strażacy ze sprzętem ratownictwa medycznego. Przeprowadzona jest segregacja Triage i ewakuacja poszkodowanych na zewnątrz. Ranni z różnymi urazami są przekazywani zespołom ratownictwa medycznego.
W pewnym momencie zaistniała potrzeba przeprowadzenia stabilizacji konstrukcji przejścia do dalszej części podziemia. Do środka zostają wprowadzeni ratownicy z zastępu SCRt, którzy dokonują stemplowania za pomocą stalowych podpór.
Ćwiczenia zakończyły się po ewakuacji wszystkich poszkodowanych w bezpieczne miejsce. Celem ćwiczeń było doskonalenie współpracy różnych służb, rozwijanie umiejętności prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej oraz sprawdzenie możliwości sprawnej ewakuacji wielu osób z trudnego terenu. W ćwiczeniach udział wzięły zastępy PSP oraz OSP, ratownicy medyczni oraz patrol rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. Na miejscu byli obecni przedstawiciele zespołu zarządzania kryzysowego oraz prezydent miasta Jelenia Góra. Miejsce działań zabezpieczał partol Straży Miejskiej.
Dziękujemy organizatorom Operacji Ariadna za możliwość towarzyszenia ratownikom w czasie ćwiczeń.
SiS PSP i OSP biorące udział w ćwiczeniach:
342[D]21 – GBA – Mercedes Atego
342[D]90 – SLOp – Isuzu
342[D]53 – SH – MAN
341[D]22 – GBA – Mercedes Atego
341[D]43 – SCRt – Scania
347[D]22 – GBA – Mercedes Atego
359[D]91 – GBA – MAN
340[D]98 – SLDł – Mercedes Sprinter
348[D]22 – GBA – Mercedes Atego