Kraków
29 i 30 października 2020 roku w Krakowie w auli, w obecności kierownictwa Szkoły i sztandaru, rotę „strażackiej przysięgi” wypowiedziało 90 osób. Ślubowanie przyjął Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie mł.bryg. Marek Chwała, a towarzyszył mu i swoją obecnością wyraził szacunek oraz uznanie dla bohaterów naszego święta, Zastępca Komendanta SA PSP w Krakowie – mł.bryg. Rafał Czaja.
Dowódcą obu uroczystości był bryg. Tomasz Mucha, odpowiedzilnym za odczytanie rozkazu personalnego mł.bryg. Krzysztof Kłuś, apoczet sztandarowy stanowili funkcjonariusze wydziałów kształcenia zawodowego i pododdziałów szkolnych.
W zastępstwie okolicznościowego przemówienia, w teczkach z aktami ślubowania, słuchacze otrzymali skierowany do nich przez Komendanta Szkoły list.
Ze względu na ograniczenia w zakresie liczby osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach, konieczność zachowania reżimu sanitarnego i troskę o bezpieczeństwo zdrowotne uczniów i kadry, tegoroczna uroczystość ślubowania słuchaczek i słuchaczy XXX Turnusu kształcenia dziennego podzielona została na dwa dni, a cała ślubująca kompania na 10 osobowe grupy.
Symbolicznie smutnym obrazem stały się zupełnie puste fotele, na których w czasie szkolnych uroczystości zasiadają zwykle znamienici goście, pracownicy i członkowie rodzin. Wewnętrzną radość z wstąpienia w szeregi Państwowej Straży Pożarnej blisko setki młodych ludzi studziła trudna do zignorowania zaduma i nostalgia za iście świątecznym nastrojem, wydarzeniem, które od lat poprzedzane było odprawianą w pobliskim kościele w intencji ślubujących Mszą Świętą, oczekiwaniem na przyjazd Komendanta Głównego PSP lub jego przedstawiciela, przemarszem przyodzianych w wyjściowe mundury pododdziałów, radosnymi dźwiękami zaproszonej orkiestry, sygnałem „słuchajcie wszyscy”. Trudny do zignorowania okazał się brak odśpiewanego hymnu, podniesienia państwowej flagi, błogosławieństwa strażackiego kapelana, tak symbolicznej melodii skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego do słów wiersza Marii Konopnickiej „Roty”. O dumnych twarzach ślubujących, łzach wzruszenia matek i ojców, kwiatach, gratulacjach i prezentach – nawet nie wspominając – czytamy na stronie SA PSP w Krakowie
Źródło: SA PSP w Krakowie