Na miejscu działało ponad 200 osób i ponad 75 pojazdów.
Ćwiczenia odbyły się 8 kwietnia 2025 roku na zbiorniku retencyjnym „Kluczbork” w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania.
Tłem pierwszej części ćwiczeń był wzrost stanu wód na rzece Stobrawa oraz w zbiorniku retencyjnym, co mogło skutkować zalaniem okolicznych domostw. Podwyższanie korony wałów, przepompowywanie wody przy pomocy pomp wysokiej wydajności czy też ewakuacji przy pomocy łodzi blisko 100 osób w tym osób poszkodowanych to założenia, z którymi zmierzyły się jednostki ochrony przeciwpożarowej w tym również kompanie specjalne centralnego odwodu operacyjnego, Wojska Obrony Terytorialnej, centra zarządzania kryzysowego na wielu szczeblach, policja czy Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego
W drugim etapie sprawdzane były procedury reagowania jak i również działań ratowniczych na sytuacje, w których dochodzi do ujawnienia substancji chemicznych a zwłaszcza toksycznych środków przemysłowych. W tym epizodzie ponadto płetwonurkowie Państwowej Straży Pożarnej z dwóch specjalistycznych grup ratownictwa wodno-nurkowego ewakuowali z zatopionego pojazdu osobę poszkodowaną. Przy identyfikacji i zabezpieczeniu substancji niebezpiecznej pracowały dwie specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa opolskiego. Sztab Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wsparli eksperci z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojska Polskiego oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.