Jelenia Góra
W dniach 31.05. – 02.06.2017, na terenie powiatu jeleniogórskiego, odbyły się XXIII Manewry Ratownicze pod kryptonimem „Dziecko”. Do Jeleniej Góry przyjechały 34 zespoły z całej Polski, w tym dwa zespoły z Czech oraz Grupa Interwencyjna Służby Więziennej z Wrocławia.
– Zasada manewrów jest cały czas ta sama, przyjeżdżają zespoły, żeby się uczyć. Nikt nie wybiera najgorszego czy najlepszego zespołu. – mówi mł. bryg. Andrzej Ciosk – oficer prasowy KM PSP Jelenia Góra.
W tej edycji uczestnicy mogli posłuchać wykładu na temat dzieci, przygotowanego i przedstawionego przez lekarza medycyny Wojciecha Kopackiego. Kolejny wykład dotyczył zachowań dzieci, a poprowadzony został przez sekc. mgr Patrycję Woron – psycholog KW PSP Wrocław.
Pierwsze zadania odbyły się 31 maja po godzinie 21:00. Każdy zespół, musiał zmierzyć się z trzema epizodami, które rozmieszczone były na terenie Karpacza, Sosnówki i Borowic. Ratownicy tego wieczoru zmierzyli się z osobą w hipotermii oraz osobami, które zostały zaatakowane przez psy. W Karpaczu mieli do czynienia z osobą, która spadła ze skały podczas nocnej wspinaczki.
Następnego dnia odbyła się pętla, w której do wykonania było 7 zadań. Epizody rozmieszczone były na terenie powiatu jeleniogórskiego. Ratownicy mieli za zadanie między innymi: zatamować masywny krwotok u młodzieńca, który doznał urazu w skateparku; odpowiednio postąpić w zakrztuszeniu oraz udzielić pomocy osobie, która spadał z wysokości podczas wymiany żarówki. Tego dnia ratownicy zmierzyli się również z motocyklistą, który miał uraz wielonarządowy po wypadku na krosie. Wśród zadań nie mogło zabraknąć resuscytacji niemowlęcia. Manewry to nie tylko nauka, ale także integracja. Na Jednostce Ratowniczo Gaśniczej nr 1 w Jeleniej Górze na wszystkich uczestników tej edycji manewrów czekały 3 konkurencje sportowe. Slalom między tyczkami w alkogoglach. Przelewanie wody z wiadra do wiadra przy pomocy mopa, czy rzut gumowcem na odległość. Zawody cieszyły się ogromnym zainteresowanie i uśmiechem.
Ostatni dzień to „masówka”. Zespoły zostały podzielone na trzy tury, w każdej turze po 10 zespołów, które musiały poradzić sobie z segregacją medyczną (TRIAGE) poszkodowanych oraz uratowaniem jak największej liczby poszkodowanych. Założenie było proste – atak terrorystyczny – zamachowiec wjechał ciężarówką w grupę młodzieży, następnie oddalił się z miejsca, na które ponownie powrócił z ładunkiem wybuchowym w walizce.
Pozorantami w tej edycji manewrów ratowniczych byli uczniowie klasy strażackiej z Wałbrzycha. Serdeczne podziękowania kierowane są do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze oraz Grupie Ratownictwa Specjalistycznego OSP Jelenia Góra – za organizację kolejnej edycji manewrów ratowniczych, które cieszą się ogromny zainteresowaniem nie tylko w województwie dolnośląskim.
Materiał dzięki uprzejmości Jelenia Góra 998