Pomorskie
W dniach 30.11 – 1.12.2016 na terenie województwa Pomorskiego odbyły się ćwiczenia strażaków z czterech województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, podlaskiego oraz warmińsko – mazurskiego. Pierwszego dnia już od rana trwały ćwiczenia sztabowe, punktem koncentracji sił i środków był ośrodek policyjny na Złotej Karczmie w Gdańsku. Przez dwa dni 100 strażaków uczestniczyło w zdarzeniach z ratownictwa: Chemicznego, Technicznego, Wysokościowego, Specjalistycznego.
Pierwszym poważnym zdarzeniem i pierwszym epizodem był powiat tczewski. Kilka minut po 16-stej przy ul. Jana z Kolna w Tczewie, doszło do zderzenia dwóch pociągów – towarowego przewożącego 4 cysterny LPG, oraz osobowego, w wyniku zdarzenia następuje rozszczelnienie cysterny, są osoby poszkodowane. Na miejsce dysponowane są znaczne siły i środki, w tym grupa ratownictwa chemicznego ze Starogardu Gdańskiego oraz Torunia.
W czasie działań ratowniczych samochód typu bus wpada w poślizg i spadając ze skarpy uderza w stacje tankowania LPG. Prowadzone są czynności dwutorowo – schładzanie zbiornika, rozstawiono namioty, do których trafiają poszkodowani. Grupa chemiczna z kolei próbuje uszczelnić zbiorniki z LPG.
Epizod II – słupy: w Straszynie podczas ćwiczeń skoków spadochronowych w wyniku podmuchu silnego wiatru trzech skoczków straciło kontrole nad sterownością spadochronów i uległo wypadkom, tam działania prowadzili strażacy wysokościowi z Olsztyna, Bydgoszczy oraz Gdyni.
Kolejnym epizodem jest poligon rafinerii znajdujący się w Ośrodku Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego PSP „Florian”w Gdańsku, celem epizodu jest uszczelnienie instalacji chemicznych oraz identyfikacja zagrożeń stwarzanych przez substancje chemiczne zgromadzone w hali magazynowej, późnym wieczorem. Tutaj działania prowadziła Grupa Ratownictwa Chemicznego z Białegostoku.
Epizod IV – Przejazd kolejowy – Gdynia Cisowa SKM: Kilka minut po 6:30 na niestrzeżony przejazd kolejowy wjeżdża autobus oraz dwa samochody osobowe, w tym samym czasie na przejazd wjeżdża pociąg osobowy SKM Trójmiasto, elektryczny zespół trakcyjny składający się z jednej jednostki EW58 uderza w pojazdy. Dochodzi do masowego zdarzenia. Dysponowane są siły i środki, oraz są rozstawiane namioty.
Epizod V – Pożar na statku: Kilka minut po 9-tej na statku “Aoka Mizu” w Stoczni Remontowej wybucha pożar, pracownicy będący na statku nie są w stanie ewakuować się ze statku. W pośpiechu jeden z pracowników wchodzi na maszt. Pożar się rozprzestrzenia, na miejsce skierowana jest Zakładowa Służba Ratownicza, to oni w pierwszej fazie, próbują gasić pożar, oraz ewakuować osoby poszkodowane. Dodatkowo na miejsce przybywają jednostki państwowej straży pożarnej z terenu miasta Gdańsk.
Dowodzenie przejmuje oficer operacyjny KM PSP Gdańsk. Na obecną chwilę wiadomo, iż potrzebna będzie ewakuacja z pomocą grup wysokościowych. Do pożaru statku jako zasilanie wodne, przybywa statek pożarniczy “Strażak 6”. W kilka minut wyżej wymienione grupy wysokościowe znajdują się na statku i trwa sprowadzanie poszkodowanych. Strażacy, którzy dotarli po opanowaniu ognia w jedną z części statku, znajdują zbiorniki wypełnione nieznaną substancją.
Decyzja pozostaje jedna, dysponowanie grupy ratowniczo-chemicznej ze Starogardu Gdańskiego oraz Torunia. Kilka minut ok. 13-stej na statek wprowadzani są strażacy chemicy, jednocześnie był to ostatni epizod ćwiczeń “BALTECH 2016” na koniec bryg. Piotr Gudalewski – naczelnik wydziału operacyjnego komendy wojewódzkiej PSP, zreferował zastępcy dyrektora biura KCKRiOL (Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności – KG PSP) bryg. Krzysztofowi Pietrasikowi oraz pomorskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP – bryg. Tomaszowi Komoszyńskiemu organizację i przebieg ćwiczeń.
Zdjęcia: Andrzej Jakubiak oraz KW PSP Gdańsk