WIEDZA
Nasz druga część cyklu poświęconego ewakuacji, ratowaniu i udzielaniu pomocy zwierzętom domowym podczas pożarów, opisuje zagadnienie tlenoterapii. Większość zwierząt, jakie żyją w domach Polaków to zwierzęta, które oddychają powietrzem zawierającym tlen. Z tego powodu, jeżeli zwierzę znajdzie się w pomieszczeniu lub budynku gdzie występuje dym, jest zagrożone zatruciem inhalacyjnym. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo prowadzić tlenoterapię, szczególnie u kotów i psów, które zostały narażone na dym pożarowy.
TLEN MEDYCZNY
Tlen medyczny jest lekiem, który w przypadku Straży Pożarnej mogą podawać jedynie strażacy posiadający tytuł RATOWNIKA, czyli którzy ukończyli Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Lek ten jednak może być zgodnie z założeniami programu KPP podawany jedynie ludziom. Co więc ze zwierzętami? Analizując przepisy „prawa weterynaryjnego”, tlen powinien być jedynie podawany przez lekarza weterynarii lub przez technika weterynarii na zlecenie lekarza weterynarii. Niestety warunki interwencyjnego dostępu do personelu weterynaryjnego w szczególności przy pożarach w budynkach lub mieszkaniach w Polsce są praktycznie niemożliwe. Dojazd, chociażby weterynarza może zając długie minuty lub ze względów formalnych może nie nastąpić. Problemy organizacyjno-formalne negatywnie wpływają na możliwość uratowania zwierzęcia, dlatego podejmowane przez strażaków decyzje o podawaniu tlenu zwierzętom są generalnie słuszne. Ilość i forma podawanego tlenu nie zaszkodzi zatrutemu dymem pożarowym zwierzęciu. Praktyka strażaków pokazuje, że tlen wielokrotnie uratował życie wielu zwierzaków.
W przypadku gdy zwierzę jest przytomne, ale wykazuje objawy zatrucia inhalacyjnego, możemy zastosować tlenoterapię bierną i podawać 12 l/min tlenu.
W przypadku gdy zwierzę jest nieprzytomne, należy zastosować tlenoterapię bierną lub czynną i podawać 25 l/min tlenu.
KDR, który podjął decyzję o zastosowaniu przez strażaków tlenu medycznego dla zwierzęcia (np. kota lub psa) powinien odnotować to w informacji ze zdarzenia oraz powinien w tej informacji podać przesłanki podjęcia tej decyzji. Można tutaj m.in. posiłkować się przepisem dotyczącym „stanu wyższej konieczności”.
SPRZĘT DO PODAWANIA TLENU MEDYCZNEGO
Strażacy posiadający tytuł RATOWNIKA posiadają wiedzę jedynie na temat masek do tlenoterapii do podawania tlenu medycznego dla ludzi. Maski te jednak ze względu na swój kształt nie są dostosowane do budowy ciała zwierząt, przez tlen medyczny podawany za ich pomocą, może nie być skuteczny. Część lub większość tlenu medycznego może wydostawać się poza maskę w trakcie jego podawania. Jednak jeżeli nie posiadamy dedykowanego sprzętu, pozostaje nam jedynie improwizacja za pomocą tego co posiadamy.
Maski do tlenoterapii biernej dedykowane zwierzętom domowym
Dedykowanymi maskami dla zwierząt są maski „owalne”, która pozwalają założyć maskę na część twarzową psa (pysk) lub na kocią głowę. Maski w zależności od typu mogą być stosowane do prowadzenia tlenoterapii biernej lub tlenoterapii czynnej za pomocą worka samorozprężalnego. Warto więc doposażyć jednostkę OSP lub PSP w tego typu maski, które wpłynął znacząco na efektywność prowadzonych działań.
Maska do tlenoterapii biernej założona na pysk psa. Należy zwrócić uwagę czy głow psa jest odchylona ku tyłowi.
! WAŻNE ! Opisane zagadnienia są teoretycznym wytłumaczeniem zagadnień ratowniczych. Zalecamy odbyć szkolenie stacjonarne z powyższych zagadnień w celu nabycia umiejętności praktycznych i zrozumienia tematyki.